Велење (словенечки: Velenje) — град и општински центар во северна Словенија. Општина Велење има население од 33.331 жител. Старо Велење, стариот град, за првпат се споменува во 1264 и 1374 како мал трговски град. За време на СФРЈ, односно до смртта на Јосип Броз - Тито новиот дел од градот се викал Ново Велење, додека по смртта на Тито се викало Титово Велење. По независноста на Словенија, градот го добил сегашното име.[2] Во Велење се наоѓа седиштето на Горење.

Велење
Velenje
град и општина
Замок Велење
Замок Велење
Грб на Велење
Местоположба на Општина Велење
Местоположба на Општина Велење
Велење is located in Slovenia
Велење
Велење
Местоположба на Велење
Координати: 46°22′N 15°07′E / 46.367° СГШ; 15.117° ИГД / 46.367; 15.117
Држава Словенија
Управа
 • ГрадоначалникБојан Контич
Површина
 • Вкупна83,5 км2 (322 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно33,331
 • Густина0,040/км2 (0,10/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоvelenje.si

Наводи уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди