< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1195 (MCXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1195. година од новата ера, 195. од вториот милениум, 95. од 12 век и шеста од 1190-тите.

1195 г.  во други календари
Грегоријански календар 1195
MCXCV
Ab urbe condita 1948
Асирски календар 5945
Бахајски календар -649–-648
Бенгалски календар 602
Берберски календар 2145
Будистички календар 1739
Бурмански календар 557
Византиски календар 6703–6704
Еврејски календар 4955–4956
Ерменски календар 644
ԹՎ ՈԽԴ
Етиопски календар 1187-1188
Игбоански календар 195–196
Ирански календар 573–574
Исламски календар 591–592
Јулијански календар 1195    MCXCV
Кинески календар 甲寅年月日
(3831/3891)
— до —
乙卯年月日
(3832/3892)
Коптски календар 911–912
Корејски календар 3528
Календар Мингуо 717 пред РК
民前717年
Селевкидски календар 1506–1507
Тајландски сончев календар 1738
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1251–1252
 - Шака самват 1117–1118
 - Кали југа 4296–4297
Холоценски календар 11195
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6703 и 6704 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5945 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4955 и 4956 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1948.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1195. година се протега во 3831 и 3832, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3891 и 3892 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1738. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 591 и 592 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди