Штансдорф (германски: Stahnsdorf) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Штансдорф
Замок во Гитерфелде
Замок во Гитерфелде
Грб на Штансдорф
Штансдорф is located in Германија
Штансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месни единици 4
Градоначалник Бернд Алберс (Bürger für Bürger)
Основни податоци
Површина 49,07 км2
Надм. височина 44 м
Население 15.243 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 311 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14532
Повик. бр. 03329
Портал www.Stahnsdorf.de
Местоположба на Штансдорф во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°23′32″N 13°13′0″E / 52.39222° N; 13.21667° E / 52.39222; 13.21667Координати: 52°23′32″N 13°13′0″E / 52.39222° N; 13.21667° E / 52.39222; 13.21667

ГеографијаУреди

Се наоѓа 20 километри југозападно од Берлин и 12 километри источно од Потсдам.

Општински единициУреди

  • Гитерфелде
  • Шенкенхорст
  • Шпутендорф
  • Штансдорф

ИсторијаУреди

Штансдорф бил првпат документиран во 1264 и првично се состоел единствено од неговиот стар дел на поранешниот важен трговски пат од Саксонија преку Гитерфелде и Штансдорф преку реката Беке кон Шпандау. Со изградбата на Каналот Телтов во почетокот на 20 век, отворањето на неколку гробишта и пуштањето на линијата на берлинската С-Железница од Берлин-Ванзе во јуни 1913 започнал развојот на предградието. Во следните декади се изградиле голем број на индивидуални куќи, се отворила трамвајска линија до Берлин-Лихтерфелде и се изградила населба за работниците во фабриките на Бош во Клајнмахнов. Во 1931 била пуштена во употреба станицата за отпадни води на Берлин.

Изградбата на Берлинскиот ѕид на 13 август 1961 ја одвоило општината од Западен Берлин. На 1 јануари 2002 била создадена денешната општина Штансдорф со спојување на претходно независните општини Гитерфелде, Шенкенхорст, Шпутендорф и самиот Штансдорф.

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди