Сигетсентмиклош

град во Унгарија

Сигетсентмиклош (унг. Szigetszentmiklós) — град во округот Пешта во Унгарија, со 32.340 жители. Тој е едно од предградијата на главниот град Будимпешта.

Сигетсентмиклош
Szigetszentmiklós
Панорама на Сигетсентмиклош
Панорама на Сигетсентмиклош
Официјално знаме на Сигетсентмиклош
Знаме
Официјален грб на Сигетсентмиклош
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Сигетсентмиклош
Местоположба на Сигетсентмиклош на картата на Унгарија
Координати

Erioll world.svg 47°20′44″N, 19°02′54″E

Општи податоци
Име
- изворно
Сигетсентмиклош
  Szigetszentmiklós
Основан 1264
Поштенски број 2310
Повикувачки број (+36) 24
Портал http://szigetszentmiklos.hu
Управа
Земја Унгарија Унгарија
Регион Централна Унгарија
Округ Пешта
Градоначалник Јозеф Шабо (Фидес)
Географија
Површина 45.65 km²
Население
Население 32,340 (2009)
Густина 708.4 ж./km² (2009)
Етнички групи 7

Потекло на иметоУреди

  • Сигет (Sziget) = остров - Сигетсентмиклош е град на островот Чепел на реката Дунав
  • Сент Миклош (Szent Miklós) = Свети Никола, кој е светец-заштитник на градот

МестоположбаУреди

Градот се наоѓа во северниот дел од Панонската Низина, во централниот дел на Унгарија. Сместен е на островот Чепел, што реката Дунав го оформува веднаш по напуштањето на Будимпешта. Од главниот град Будимпешта е оддалечен околу 20 км, јужно.

НаселениеУреди

Етничка припадност на населението:

ИсторијаУреди

По зајакнувањето на династијата Арпад, денешниот регион Ракева му припаднал на унгарското кралство.

Сигетсентмиклош во пишан документ првпат се спомнува во 1264 година, а за град е прогласен во јануари 1986 година.

Збратимени градовиУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Официјално мрежно место