< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1173 (MCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1173 година од новата ера, 173. од вториот милениум, 73. од XII век и четвртта од 1170-тите.

1173 во разни календари
Грегоријански календар1173
MCLXXIII
Ab urbe condita1926
Ерменски календар622
ԹՎ ՈԻԲ
Асирски календар5923
Балиски календар1094–1095
Бенгалски календар580
Берберски календар2123
Будистички календар1717
Бурмански календар535
Византиски календар6681–6682
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3869 или 3809
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3870 или 3810
Коптски календар889–890
Етиопски календар1165–1166
Еврејски календар4933–4934
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1229–1230
 - Сачка ера1094–1095
 - Кали-југа4273–4274
Холоценски календар11173
Игбоански календар173–174
Ирански календар551–552
Исламски календар568–569
Јапонски календарЏоан 3
(承安3年)
Јавански календар1080–1081
Јулијански календар1173
MCLXXIII
Корејски календар3506
Мингуо-календар739 пред Р. Кина
民前739年
Нанакшахи−295
Селевкидски календар1484/1485 г.г.
Тајландски сончев календар1715–1716
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1299 или 918 или 146
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1300 или 919 или 147

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6681 и 6682 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5923 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4933 и 4934 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1926.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1173 година се протега во 3809 и 3810, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3869 и 3870 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1716. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 568 и 569 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди