Болоња — град во Италија. Болоња е и главен град на истоимениот Округ Болоња и главен град на покраината Емилија-Ромања во северна Италија. Градот е најпознат по Болоњскиот универзитет, најстар во Европа, многу ценет и почитуван денеска. Како стар универзитетски град тој и понатаму е мета на многу студенти поради неговата традиција и културното богатство. Во овој град денеска студираат околу 100.000 студенти или четвртина од градското население. Стариот дел на Болоња е под заштита на Унеско.

Болоња
општина
Comune di Bologna
Колаж на градот
Колаж на градот
Знаме на БолоњаГрб на Болоња
Прекар(и): The Learned, the Fat and the Red
ЗемјаИталија
РегионЕмилија-Ромања
ПокраинаБолоња (BO)
Управа
 • ГрадоначалникВирџинио Мерола (Демократскта партија)
Површина
 • Вкупна140,7 км2 (543 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005400000054 м
Население (31 декември 2012)[1]
 • Вкупно384.038
 • Густина270/км2 (710/ми2)
Демонимболоњци
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.40100
Повик. бр.+39051
Светец-заштитникСв. Петрониј
Славаоктомври 4
Мреж. местоМатична страница

Положба на градот

уреди

Болоња се наоѓа на преминот од централна кон северна Италија. Затоа стратешката положба на градот е особено поволна.

Наводи

уреди
  1. Vincenzo Patruno, Marina Venturi, Silvestro Roberto. „Demo-Geodemo. – Maps, Population, Demography of ISTAT – Italian Institute of Statistics“. Demo.istat.it. Архивирано од изворникот на 2017-06-22. Посетено на 2013-03-26.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски

уреди