< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1317 (MCCCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1317 година од новата ера, 317. од вториот милениум, 17. од XIV век и осма од 1310-тите.

1317 во разни календари
Грегоријански календар1317
MCCCXVII
Ab urbe condita2070
Ерменски календар766
ԹՎ ՉԿԶ
Асирски календар6067
Балиски календар1238–1239
Бенгалски календар724
Берберски календар2267
Будистички календар1861
Бурмански календар679
Византиски календар6825–6826
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4013 или 3953
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4014 или 3954
Коптски календар1033–1034
Етиопски календар1309–1310
Еврејски календар5077–5078
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1373–1374
 - Сачка ера1238–1239
 - Кали-југа4417–4418
Холоценски календар11317
Игбоански календар317–318
Ирански календар695–696
Исламски календар716–717
Јапонски календарШова 6 / Бунпо 1
(文保元年)
Јавански календар1228–1229
Јулијански календар1317
MCCCXVII
Корејски календар3650
Мингуо-календар595 пред Р. Кина
民前595年
Нанакшахи−151
Тајландски сончев календар1859–1860
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1443 или 1062 или 290
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1444 или 1063 или 291

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6825 и 6826 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6067 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5077 и 5078 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2070.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1317 година се протега во 3953 и 3954, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4013 и 4014 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1860. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 716 и 717 исламска година.

Настани

уреди
 
Кралот Филип V

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди