Алкмар [ˈɑl(ə)kmaːr]  ( слушни) iе општина и град во Холандија, во покраината Северна Холандија. Алкмар е добро познат за неговиот традиционален пазар на сирења. За туристите, претставува популарно културно одредиште.

Алкмар
Општина
Accijnstoren in Alkmaar
Accijnstoren in Alkmaar
Знаме на АлкмарГрб на Алкмар
Highlighted position of Alkmaar in a municipal map of North Holland
Локација во Северна Холандија
ЗемјаNetherlands
ПокраинаСеверна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникПит Бруинохе (CDA)
Површина[2]
 • Вкупна31,20 км2 (1,200 ми2)
 • Земјишна29,26 км2 (1,130 ми2)
 • Вода1,94 км2 (75 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000010000001 м
Население (April 2016)[4]
 • Вкупно107,822
 • Густина3.713/км2 (9,620/ми2)
ДемонимAlkmaarder
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.1800–1831
Повик. бр.072
Мреж. местоalkmaar.nl

Историја

уреди
Историска популација
ГодинаНас.±% год.
13983.800—    
15144.179+0.08%
162212.417+1.01%
163213.200+0.61%
166013.650+0.12%
173212.500−0.12%
17957.514−0.80%
Извор: Lourens & Lucassen 1997, стр. 54-55

Најраните споменувања на Алкмар е во еден документ од 10- от век. На почетокот било мало село кое подоцна ги добило градските права и со тоа станал град во 1254 година. Најстариот дел на Алкмар се наоѓа на антички песок кој давал заштита од поплави во средновековните времиња. Дури и така, тоа е само неколку метри над околниот регион, кој се состои од најстарите мали канали од постоењето.

 
Битката за Алкмар 1573 година.

Во 1573 година градот бил подложен на опсада од страна на шпанските сили под водство на Дон Фадрике, син на војводата од Алва. Граѓаните испраќале итни пораки за помош до холандскиот Принц; а тој одговорил со ветување дека ќе отвори насипите и ќе го поплави регионот, ако се појави потреба за тоа, но селаните со тоа сметале дека ќе биде уништена нивната жетва. Кога започнала водата да се подигнува, Шпанците ја кренале опсадата и побегнале. Тоа била пресвртница во осумдесетгодишната војна и даде повод за изразот bij Алкмар begint де victorie („Победа започнува во Алкмар“). Настанот сѐ уште се слави секоја година во Алкмар на 8 октомври, денот на завршувањето на опсадата.

Во 1799, за време на француски револуционерни војни, англо-руски експедициски сили го зазедоа градот, но на крајот биле поразени во Битката на Кастрикум. Француската победа беше одбележана на Триумфалната порта во Париз како „Alkmaer“.

Во втората половина на 20 век, Алкмар брзо се проширил со развој на нови населби. На 1 октомври 1972 година, градот Аудорп и јужните делови на Кудајк и Сен Панкрас беа додадени на општина Алкмар.[5]

Населени места

уреди
 
Canal and bridge

Општина Алкмар се состои од следниве градови, села и / или области: Алкмар, Кудајк (делумно), Овердие, Аудорп и Омвал.

Овие некогаш одделни села се сега сите поврзани заедно со приградското ширење на објекти кои се појавија помеѓу крајот на 1970-тите и раните 1990-ти години. Во тоа време, населението на Алкмар речиси двојно се зголемило.

На 1 јануари 2015 година општините графт-Де Рајп и Шермер беа споени во Алкмар.

Локален парламент

уреди

Советот на Општина Алкмар се состои од 37 советници, кои се поделени на следниве партии:

 
Канал

Сообраќај

уреди

Автопатот A9 во Холандија води од Amsterdam до Алкмар, и продолжува до Ден Хелдер како N9.

Исто така постојат директни возови до Ден Хелдер, Хорн, Зандам, Амстердам, Утрехт, Еде, Арнем, Најмеген, Хертогенбос, Ајндховен, Мастрихт и Харлем. За поточни информации видете на Алкмар железничката станица. Алкмар има две железнички станици:

Каналот Севернохоландски Канал, кој бил отворен 1824 година, исто така тече низ Алкмар.

Главни знаменитости

уреди
 
Пазарот на сирењето

Алкмар има многу средновековни згради кои сѐ уште се непроменети, особено високата кула на Синт Лауренскерк, каде што многу луѓе од Алкмар ја одржуваат нивната свадбена церемонија. Другата главна атракција, особено во летните месеци, е пазарот на сирењето во Алкмар на Вахплеин, една од најпопуларните туристички атракции во земјата. Пазарот на сирење традиционално се одржува во првиот петок во април и првиот петок во септември. Секој петок наутро (10: 00-12: 30) Вахппен е сцената за овој традиционален пазар на сирење. На старомоден начин на трипер раката, трговците и превозниците го земаат сирењето. Тој е еден од само четирите традиционални пазари на холандско сирење, кои сè уште се постоечки. Традиционалните цена на овој пазар на сирење се оние сирења направени во локалната област, што е спротивно на добро познатите брендови на холандски сирење, односно сирењето Едам и Гауда сирењето. Тоа всушност и не е можно да се купи на самиот пазар, што е навистина само демонстрација на тоа како на пазарот трговците го користеле во традиоционалните времиња. Сепак, демонстрацијата, која се одвива пред средновековната куќа на тежината, која е опкружена со многу специјализирани тезги, може да се купат сите видови на сирење (и не-сирења) поврзани со млечни производи. Исто така средновековната куќа за тежината односно мерењето на производи, денес е дом на локалното туристичко биро и музеј на сирење. Алкмар има 399 регистрирани кралски споменици и, од кои повеќето се наоѓаат по должината старите канали на градот.[6]

Алкмар има две големи сали и големо кино (која првично биле две кина).

Галерија

уреди

Спорт

уреди

Алкмар е дом на професионалниот фудбалски тим АЗ. Во 2006 година, клубот се преселил на новиот стадион со капацитет од 17.000 седишта, ДПБ Стадионот, сега именуван како АФАС Стадион. Во сезоната2008-2009, АЗ ја освои Ердивисе, холандската прва фудбалска лига. Тоа беше втората титула за клубот по сезоната 1980-1981 со само еден лигашки пораз. Градот, исто така, го има велодромот каде се одржуваат првенствата на холандскиот национално велодромско првенство што се одржува секоја година.

 
Традиционалната куќа на тежината
 
Топографска мапа на Алкмар, Септември. 2014 година

Наводи

уреди
  1. „Board of mayor and aldermen“ (холандски). Gemeente Alkmaar. Архивирано од изворникот на 2014-02-25. Посетено на 19 February 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 19 February 2014. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. Ад ван дер Мер и Оно Бонстра, Именик на општините во Холандија, KNAW, 2006
  6. nl:Lijst van rijksmonumenten in Alkmaar

Литература

уреди
  • Lourens, Piet; Lucassen, Jan (1997). Inwonertallen van Nederlandse steden ca. 1300–1800. Amsterdam: NEHA. ISBN 9057420082.

Надворешни врски

уреди