< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1193 (MCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1193 година од новата ера, 193. од вториот милениум, 93. од XII век и четвртта од 1190-тите.

1193 во разни календари
Грегоријански календар1193
MCXCIII
Ab urbe condita1946
Ерменски календар642
ԹՎ ՈԽԲ
Асирски календар5943
Балиски календар1114–1115
Бенгалски календар600
Берберски календар2143
Будистички календар1737
Бурмански календар555
Византиски календар6701–6702
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3889 или 3829
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3890 или 3830
Коптски календар909–910
Етиопски календар1185–1186
Еврејски календар4953–4954
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1249–1250
 - Сачка ера1114–1115
 - Кали-југа4293–4294
Холоценски календар11193
Игбоански календар193–194
Ирански календар571–572
Исламски календар588–590
Јапонски календарКенкју 4
(建久4年)
Јавански календар1100–1101
Јулијански календар1193
MCXCIII
Корејски календар3526
Мингуо-календар719 пред Р. Кина
民前719年
Нанакшахи−275
Селевкидски календар1504/1505 г.г.
Тајландски сончев календар1735–1736
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1319 или 938 или 166
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1320 или 939 или 167

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6701 и 6702 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5943 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4953 и 4954 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1946.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1193 година се протега во 3829 и 3830, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3889 и 3890 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1736. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 588 и 590 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди