< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1322 (MCCCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1322 година од новата ера, 322. од вториот милениум, 22. од XIV век и трета од 1320-тите.

1322 во разни календари
Грегоријански календар1322
MCCCXXII
Ab urbe condita2075
Ерменски календар771
ԹՎ ՉՀԱ
Асирски календар6072
Балиски календар1243–1244
Бенгалски календар729
Берберски календар2272
Будистички календар1866
Бурмански календар684
Византиски календар6830–6831
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4018 или 3958
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4019 или 3959
Коптски календар1038–1039
Етиопски календар1314–1315
Еврејски календар5082–5083
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1378–1379
 - Сачка ера1243–1244
 - Кали-југа4422–4423
Холоценски календар11322
Игбоански календар322–323
Ирански календар700–701
Исламски календар721–722
Јапонски календарГенко 2
(元亨2年)
Јавански календар1233–1234
Јулијански календар1322
MCCCXXII
Корејски календар3655
Мингуо-календар590 пред Р. Кина
民前590年
Нанакшахи−146
Тајландски сончев календар1864–1865
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1448 или 1067 или 295
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1449 или 1068 или 296

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6830 и 6831 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6072 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5082 и 5083 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2075.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1322 година се протега во 3958 и 3959, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4018 и 4019 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1865. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 721 и 722 исламска година.

Настани уреди

 
Шарл IV

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди