Остштајнбек

Остштајнбек (германски: Oststeinbek) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 13 километри источно од Хамбург, на самата граница помеѓу двете покраини, Хамбург и Шлезвиг-Холштајн.

Остштајнбек
Грб на Остштајнбек
Остштајнбек is located in Германија
Остштајнбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Месни единици 2
Градоначалник Карл Хајнц Менцел
Основни податоци
Површина 11,37 км2
Надм. височина 25 м
Население 8.849 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 778 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22113
Повик. бр. 040
Портал www.oststeinbek.de
Местоположба на Остштајнбек во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°32′39″N 10°9′59″E / 53.54417° СГШ; 10.16639° ИГД / 53.54417; 10.16639Координати: 53°32′39″N 10°9′59″E / 53.54417° СГШ; 10.16639° ИГД / 53.54417; 10.16639

Селото било прв пат споменато во 1254 година, а неговата 750-годишнина ја прославило во 2004 година.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди