< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1324 (MCCCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1324 година од новата ера, 324. од вториот милениум, 24. од XIV век и петта од 1320-тите.

1324 во разни календари
Грегоријански календар1324
MCCCXXIV
Ab urbe condita2077
Ерменски календар773
ԹՎ ՉՀԳ
Асирски календар6074
Балиски календар1245–1246
Бенгалски календар731
Берберски календар2274
Будистички календар1868
Бурмански календар686
Византиски календар6832–6833
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4020 или 3960
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4021 или 3961
Коптски календар1040–1041
Етиопски календар1316–1317
Еврејски календар5084–5085
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1380–1381
 - Сачка ера1245–1246
 - Кали-југа4424–4425
Холоценски календар11324
Игбоански календар324–325
Ирански календар702–703
Исламски календар723–725
Јапонски календарГенко 4 / Шочу 1
(正中元年)
Јавански календар1235–1236
Јулијански календар1324
MCCCXXIV
Корејски календар3657
Мингуо-календар588 пред Р. Кина
民前588年
Нанакшахи−144
Тајландски сончев календар1866–1867
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1450 или 1069 или 297
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1451 или 1070 или 298

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6832 и 6833 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6074 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5084 и 5085 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2077.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1324 година се протега во 3960 и 3961, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4020 и 4021 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1867. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 723 и 725 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Марко Поло

Надворешни врски уреди