< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1186 (MCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1186 година од новата ера, 186. од вториот милениум, 86. од XII век и седма од 1180-тите.

1186 во разни календари
Грегоријански календар1186
MCLXXXVI
Ab urbe condita1939
Ерменски календар635
ԹՎ ՈԼԵ
Асирски календар5936
Балиски календар1107–1108
Бенгалски календар593
Берберски календар2136
Будистички календар1730
Бурмански календар548
Византиски календар6694–6695
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3882 или 3822
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3883 или 3823
Коптски календар902–903
Етиопски календар1178–1179
Еврејски календар4946–4947
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1242–1243
 - Сачка ера1107–1108
 - Кали-југа4286–4287
Холоценски календар11186
Игбоански календар186–187
Ирански календар564–565
Исламски календар581–582
Јапонски календарБунџи 2
(文治2年)
Јавански календар1093–1094
Јулијански календар1186
MCLXXXVI
Корејски календар3519
Мингуо-календар726 пред Р. Кина
民前726年
Нанакшахи−282
Селевкидски календар1497/1498 г.г.
Тајландски сончев календар1728–1729
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1312 или 931 или 159
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1313 или 932 или 160

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6694 и 6695 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5936 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4946 и 4947 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1939.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1186 година се протега во 3822 и 3823, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3882 и 3883 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1729. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 581 и 582 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди