< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1150 (MCL) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1150 година од новата ера, 150. од вториот милениум, 50. од XII век и прва од 1150-тите.

1150 во разни календари
Грегоријански календар1150
MCL
Ab urbe condita1903
Ерменски календар599
ԹՎ ՇՂԹ
Асирски календар5900
Балиски календар1071–1072
Бенгалски календар557
Берберски календар2100
Будистички календар1694
Бурмански календар512
Византиски календар6658–6659
Кинески календар己巳(зем. змија)
3846 или 3786
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3847 или 3787
Коптски календар866–867
Етиопски календар1142–1143
Еврејски календар4910–4911
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1206–1207
 - Сачка ера1071–1072
 - Кали-југа4250–4251
Холоценски календар11150
Игбоански календар150–151
Ирански календар528–529
Исламски календар544–545
Јапонски календарКјуан 6
(久安6年)
Јавански календар1056–1057
Јулијански календар1150
MCL
Корејски календар3483
Мингуо-календар762 пред Р. Кина
民前762年
Нанакшахи−318
Селевкидски календар1461/1462 г.г.
Тајландски сончев календар1692–1693
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1276 или 895 или 123
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1277 или 896 или 124

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6658 и 6659 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5900 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4910 и 4911 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1903.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1150 година се протега во 3786 и 3787, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3846 и 3847 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1693. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 544 и 545 исламска година.

Настани

уреди
 
Српските држави во 12 век

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Joannes Cinnamus (1976). Deeds of John and Manuel Comnenus, p. 87. Columbia University Press. ISBN 978-0-231-52155-0.