Хетштет (германски: Hettstedt) — град во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија, на реката Випер.

Хетштет
Поглед кон Хетштет
Поглед кон Хетштет
Поглед кон Хетштет
Грб на Хетштет
Хетштет во рамките на Германија
Хетштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Градоначалник Јирген Лаутенфелд
Основни податоци
Површина 37 км2
Надм. височина 200 м
Население 13.758 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 372 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 03476
Портал www.hettstedt.de
Местоположба на град Хетштет во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°38′N 11°30′E / 51.633° СГШ; 11.500° ИГД / 51.633; 11.500

Почнувајќи од 1911, Хетштет бил ангажиран во производството на машини, клавири и вештачко ѓубриво и соседниот округ и села биле загадени, поради блиските рудници за бакар. Други производи вклучувале сребро, сулфурна киселина и мали количини на никел и злато.

Во времето на кралот Фридрих, рудникот бил затворен, првата парна машина во Германија била поставена тука на 23 август 1785. Хетштет е спомнат околу 1046; во 1220 се спомнува и замокот; во 1380 ги добил граѓанските права. Кога грофовијата Мансфелд се распаднало, Хетштет преминал во посед на Саксонија, подоцна кон Прусија во 1815.

Политичарот Роланд Клаус, член на Бундестагот, е од Хетштет.

Меѓународни односи уреди

Хетштет е збратимен со:

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
  2. „Список на збратимени градови во округот Рур“ (PDF). © 2009 Twins2010.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-11-28. Посетено на 2009-10-28. Надворешна врска во |publisher= (help)

Надворешни врски уреди