Гадебуш (германски: Gadebusch) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот се наоѓа на половина пат помеѓу Либек и Шверин. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Гадебуш
Градското собрание во Гадебуш
Градското собрание во Гадебуш
Градското собрание во Гадебуш
Грб на Гадебуш
Гадебуш во рамките на Германија
Гадебуш
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гадебуш
Градоначалник Улрих Ховест
Основни податоци
Површина 47,65 км2
Надм. височина 35 м
Население 5.461 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 03886
Портал www.gadebusch.de
Местоположба на градот Гадебуш во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°42′N 11°07′E / 53.700° СГШ; 11.117° ИГД / 53.700; 11.117Координати: 53°42′N 11°07′E / 53.700° СГШ; 11.117° ИГД / 53.700; 11.117

Градот е познат по својата Градска црква (Stadtkirche), изградена во 1220 година, сметана за најстара тулна црква во Мекленбург и Замокот (Schloss), изграден во периодот 1580-1583 во северноренесансен стил.

Близу градот се одиграла Битката кај Гадебуш во 1712 година во Големата северна војна.

Градски единици уреди

Покрај градот Гадебуш, кон самиот град се вклучени и следниве населени места:

 • Амтсбаухоф
 • Ан дер Флете
 • Буххолц
 • Дорф Ганцов
 • Гистов
 • Гистов Вердер
 • Хоф Ганцов
 • Јармсторф
 • Клајн Хундорф
 • Мелин
 • Ној Баухоф
 • Ној Гистов
 • Рајнхартсдорф
 • Штресдорф
 • Вакенштет

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди