Црква Свети Никола (Берлин)

Црквата Свети Никола (германски : Nikolaikirche) е црква која се наоѓа во Берлин, Германија. Црквата е изградена во периодот од 1220 до 1230 година и е најстарата црква во Берлин.

Црква Свети Никола
Nikolaikirche
Nikolaikirche Berlin April 2007.jpg
Основни податоци
МестоБерлин, Германија
КоординатиКоординати: 52°31′01″N 13°24′27″E / 52.51694° СГШ; 13.40750° ИГД / 52.51694; 13.40750