Стив Морабито

швајцарски велосипедист

Стив Морабито (германски: Steve Morabito; р. 30 јануари 1983 во Монте) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Стив Морабито
Морабито на Тур де Свис 2015
Лични податоци
Цело имеСтив Морабито
Роден30 јануари 1983(1983-01-30)(41 г.)
Монте,  Швајцарија
Висина1,87 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2006
2007–2009
2010–2014
2015-
Фонак
Астана
Верандас Вилемс
ФДЖ
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2018)
Последна промена
21 јануари 2019

Достигнувања уреди

2006
1. Етапа 5 Тур де Свис
2. ГП Шварцвалд
2007
2. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 4
1. Етапа 6
2010
4. Краен пласман Тур де Свис
7. Краен пласман Сиркут Сиклиста де ла Сарт
2011
5. Краен пласман Џиро дел Трентино
9. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2012
2. Краен пласман Трка околу Австрија
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро дел Трентино
6. Краен пласман Тур де Свис
2015
8. Краен пласман Тур де Свис
2016
3. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Тур Даун Андер
2018
1.   Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 83 СО 88 34 25 53 79
  Тур 51 49 35 СО 36
  Вуелта 84 35 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски уреди

  •   Стив Морабито на Ризницата ?
  • Матична страница   (француски)
  • „Достигнувања на Стив Морабито“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Стив Морабито“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Стив Морабито“. ProCycling.
  • Стив Морабито на Trap-Friis.dk
  1. „Groupama-FDJ confirm 28 riders for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.