Матија Квасина

велосипедист

Матија Квасина (хрватски: Matija Kvasina; р. 4 декември 1981) — хрватски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Фелбермер-Симплон Велс.

Матија Квасина
Лични податоци
Цело имеМатија Квасина
Роден4 декември 1981.(1981-12-04)(42 г.)
Нова Градишка, СФРЈ СФР Југославија
Висина1,80 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФелбермер-Симплон Велс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2004–2008
2009
2009
2010
2010-2012
2012
2013-2015
2016
2017-
Перутнина Птуј
Амика Чипс-Кнауф
Лоборика
Жероквадро-Раденска
Лоборика
Тушнад
Гурметфајн-Симплон
Синерџи Баку
Фелбермер-Симплон Велс
Значајни победи
Етапни трки
Трка Рона-Алпи Изер (2014)
Трка околу Хрватска (2016)
Флеш ди Сид (2017)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2013, 2015, 2016, 2017)
Последна промена
14 јануари 2018

Завршил како 56. во друмската трката и 38. на хронометарот на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг. Бил именуван од Синерџи Баку како дел од нивната екипа за сезоната 2016.[1]

Во 2016 година ја освоил домашната Трка околу Хрватска.[2]

Допинг уреди

Квасина се покажал позитивен на експерименталниот лек познат како молидустат (BAY-85-3934) при два теста спроведени во текот на Флеш ди Сид 2017, трка која ја освоил. Молидустат претставува вид лек кој делува на многу сличен физиолошки начин како попознатиот еритропоетин (ЕПО).[3][4] Квасина подоцна бил исфрлен од Трката околу Австрија 2017.[5]

Достигнувања уреди

2004
6. Краен пласман Трка околу Словенија
2005
10. Краен пласман Трка околу Словенија
2006
5. Краен пласман Трка околу Словенија
2007
2. ГП Триберг-Шварцвалд
6. Краен пласман Трка околу Словенија
10. Шпаркасен Џиро Бохум
2008
2. Трофео Зсшди
2. Љубљана-Загреб
8. Краен пласман Трка околу Словенија
2009
2. Џиро Вали Аретине
3. ГП де Геменц
6. Краен пласман Трка околу Словенија
2010
4. Трофео Интернационале Бастијанели
9. Џиро дел Венето
10. Краен пласман Патека на олимписката солидарност
2011
1. Бања Лука-Белград II
1. Средноевропска трка Мишколц ГП
2. Национално хронометарско првенство
3. Национално друмско првенство
6. Краен пласман Трка околу Бугарија
6. Трофео Авис
8. Краен пласман Трка околу Словенија
2012
1. Краен пласман Трка околу Романија
1. Етапа 5
2. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
3. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Трка Секлерланд
1. Планински пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 4 (ITT)
4. Средноевропска трка Мишколц ГП
5. Краен пласман Трка околу Србија
8. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
2013
1.   Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
3. Краен пласман Околу Јужна Чешка
1. Етапа 3
4. Рајфајзен Гран При
8. Краен пласман Џиро дел Фурланија-Јулиска Краина
9. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Планински пласман
10. Краен пласман Трка околу Австрија
2014
1.   Краен пласман Рон-Алп Изер Тур
1.   Планински пласман Сиркут де Арден
2. Трофеј Умаг
3. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Околу Словачка
5. Краен пласман Тур де Бретањ
6. Тур де Берн
2015
1.   Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
3. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Рон-Алп Изер Тур
9. Краен пласман Велосипедска трка Чешка
2016
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Трка околу Хрватска
3. Краен пласман Трка околу Србија
8. Краен пласман Трка околу Азербејџан
9. Трофеј Пореч
2017
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Флеш ди Сид
2. Национално друмско првенство
7. Краен пласман Рон-Алп Изер Тур
1. Планински пласман

Наводи уреди

  1. „News shorts: Bonnet hoping to return for Tour de France, Terpstra to ride Rotterdam six“. cyclingnews.com. 13 ноември 2015. Посетено на 13 ноември 2015.
  2. „Matija Kvasina wins the 2016 Tour of Croatia“. Трка околу Хрватска. 24 април 2016. Архивирано од изворникот на 2017-08-28. Посетено на 26 април 2016.
  3. „Kvasina positive for EPO stimulator at Fleche du Sud“.
  4. „Croatian rider excluded from Tour of Austria for doping“. 3 јули 2017.[мртва врска]
  5. http://www.uci.ch/mm/Document/News/CleanSport/17/63/88/20170703ProvisionalsuspensionsEN_English.PDF

Надворешни врски уреди