Јан Барта

чешки друмски велосипедист

Јан Барта (чешки: Jan Bárta; р. 7 декември 1984) — чешки професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за континенталната екипа Елков-Аутор.[1]

Јан Барта
Лични податоци
Цело имеЈан Барта
Роден7 декември 1984(1984-12-07)(39 г.)
Кијов, Чешка Чехословачка
Висина1,84 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕлков-Аутор
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување и хронометри
Аматерски клубови
2003
2007
ЦК Атак ПВТ
ДТ-Спешалајз Микс
Професионални клубови
2005–2006
2007
2008–2009
2010–2017
2018-
ПСК Вирлпул-Храдец Крлове
ИВП Виена
Арбе-КТМ-Јункерс
Тим НетАп
Елков-Аутор
Значајни победи
Етапни трки
Сетимана Копи & Бартали (2012)
Шлаким Гродув Пјастовскич (2013)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2019)
Национален друмски првак (2013)
Трка околу Келн (2012)
Последна промена
8 ноември 2020

Достигнувања

уреди
2003
1.   Национален друмски првак под 23 години
2007
7. Краен пласман Трка околу Унгарија
9. Прага-Карлови Вари-Прага
2008
2. Гран при Рајфајзен
2009
1. Етапа 4 Трка околу Австрија
3. Краен пласман, Рас Таилтин
2010
2. Национално хронометарско првенство
4. Прага-Карлови Вари-Прага
7. Краен пласман Тур де Норманди
7. Краен пласман Трка околу Словачка
2011
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Британија
8. Краен пласман Трка околу Австрија
2012
1.   Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Етапа 5 (ITT)
1.   Трка околу Келн
7. Светско хронометарско првенство
2013
1.   Национално друмско првенство
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Шлаким Гродув Пјастовскич
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2 (ITT)
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
3. Краен пласман Трка околу Баварија
6. Краен пласман Трка околу Чешка
2014
Национални друмски првенства
1.   Хронометар
3. Друмска трка
6. Краен пласман Трка околу Баварија
6. ГП Чешка
9. Светско хронометарско првенство
9. Краен пласман Трка околу Британија
10. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
Тур де Франс
  Награда за борбеност на етапа 3
2015
1.   Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Чешка велосипедска трка
3. Краен пласман Трка околу Баварија
4. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
Тур де Франс
  Награда за борбеност на етапа 3
2016
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Словенија
2017
1.   Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Чешка велосипедска трка
10. Европско хронометарско првенство
2018
Национални друмски првенства
2. Друмска трка
2. Хронометар
4. Шлаким Валк Мајора Хубала
4. Краен пласман Шлаким Гродув Пјастовскич
7. Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
8. Краен пласман Околу Јужна Чешка
2019
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Тур ди Лоар ет Шер
1. Пролог Трка околу Унгарија
Европски игри
3.   Хронометар
9. Друмска трка
4. Краен пласман Трка Рона-Алп Изер
5. Краен пласман Трка околу Романија
6. Краен пласман Докола Мазовша
6. Краен пласман Велосипедска трка Чешка
2020
2. Национално хронометарско првенство
9. Европско хронометарско првенствп

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 65 127
  Тур 71 25 88
  Вуелта 96

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Elkov - Kasper“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 22 March 2020. Посетено на 22 March 2020.

Надворешни врски

уреди