Андриј Гривко

украински велосипедист

Андриј Гривко (украински: Андрій Аскольдович Грiвко; р. 7 август 1983 во Симферопол) — украински професионален друмски велосипедист, кој последно возе за UCI World Tour екипата Астана Казахстан Тим.

Андриј Гривко
Гривко на Тур де Франс 2017
Лични податоци
Цело имеАндриј Асколдович Гривко
Роден7 август 1983(1983-08-07)(40 г.)
Симферопол, СССР СССР
Висина1,80 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2005
2006–2008
2009
2010–2018
Домина Ваканце
Тим Милрам
ИСД
Астана Казахстан Тим
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 ТТТ (2013)

Етапни трки

Средоземна трка (2016)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2005, 2006, 2008, 2009, 2012, 2018)
Национален друмски првак (2012)
Последна промена
6 јануари 2019

Кариера уреди

Се натпреварувал на Летните олимписки игри 2008 на друмската трка, која не ја завршил и на поединечниот хронометар, каде завршил на 31. место.[1] На Летните олимписки игри 2012 учествувал на друмската трка, каде завршил на 17. место.[2]

Исто така, настапил на Европските игри 2015 за Украина во велосипедизам. Го освоил сребрениот медал на друмската трка.

Во 2017 година, Гривко бил отстранет од Трката Дубаи поради удирање на Марсел Кител во глава во текот на третата етапа на трката, предизвикувајќи дилема дали треба или не треба да биде суспендиран и казнет од UCI.[3]

Достигнувања уреди

2005
1.   Национално хронометарско првенство
2. Фиренца-Пистоја
2006
1.   Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Критериум Интернасионал
3. ГП Мигел Индураин
2007
3. ПроТур Плугентејдрит
2008
1.   Национално хронометарско првенство
1. Фиренца-Пистоја
9. Хроно де Хербиер
2009
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1b Сетимана Сиклистика Интернационале Копи-Бартали
2. Курс де Солидарносц ет де Шампионс Олимпик
3. ГП Нобили Рубинетери
4. Краен пласман Тур де Сан Луис
8. Хроно де Хербиер
2010
2. Краен пласман Три дена Де Пане
2011
6. Краен пласман Три дена Де Пане
8. Краен пласман Трка околу Пекинг
2012
1.   Национално друмско првенство
1.   Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Трка околу Белгија
2013
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Енеко Тур
5. Светско друмско првенство
2014
4. Краен пласман Енеко Тур
2015
2. Европски игри - друмска трка
4. Европски игри - поединечен хронометар
6. Краен пласман Енеко Тур
10. Краен пласман Трка околу Катар
2016
1.   Краен пласман Ла Медитеранен
1. Етапа 3
2017
10. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
2018
1.   Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Трка околу Данска
5. Краен пласман Трка околу Белгија
10. Краен пласман Тур ди О Вар

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 22 70
  Тур 78 СО 78 136 144 43 95 64 86 120
  Вуелта 42 101

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Олимписки резултати“. Архивирано од изворникот на 2010-06-22. Посетено на 2012-06-07.
  2. „Резултати од друмската трка за мажи - Лондон 2012“. www.olympic.org. Посетено на 21 јуни 2015.
  3. Прето, Жилјен. „Cycling-Grivko out of Dubai Tour after hitting Kittel“. Yahoo. Посетено на 2 февруари 2017.

Надворешни врски уреди