Андре Кардозо

португалски друмски велосипедист

Андре Фернандо Кардозо Сантос Мартинс (португалски: André Fernando Cardoso Santos Martins; р. 3 септември 1984 во Порто) — португалски професионален друмски велосипедист, привремено суспендиран од спортот поради позитивен допинг-тест.

Андре Кардозо
Кардозо на Трката околу Норвешка 2012
Лични податоци
Цело имеАндре Фернандо Кардозо Сантос Мартинс
ПрекарХолас
Роден3 септември 1984(1984-09-03)(39 г.)
Порто,  Португалија
Висина1,68 м
Маса56 кг
Податоци за клубот
Мом. клубсуспендиран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2003
2004
2005
Барбот-Невес-Гондомар
Гондомар Клубе де Сиклисмо
Санта Марија да Феира-Е.Леклерк
Професионални клубови
2006–2008

2009–2011
2012–2013
2014–2016
2017
Паредес Тота дос Мовеис-Беира Тамега
Палмеирас-Ресорт-Тавира
Каха Рурал-Сегурос РГА
Гармин-Шарп
Трек-Сегафредо
Последна промена
23 март 2018

Кариера

уреди

По двегодишниот престој во Каха Рурал-Сегурос РГА, Кардозо потпишал со Гармин-Шарп за сезоните 2014 и 2014.[1][2][3]

Трек-Сегафредо (2017)

уреди

Во септември 2016 година, Трек-Сегафредо најавиле дека Кардозо ќе им се приклучи за сезоната 2017 со улога на планински помошник за Алберто Контадор и Бауке Молема.[4]

На 27 јуни 2017 година, UCI објавил дека Кардозо имал позитивен тест за еритропоетин во тест надвор од трките, девет дена претходно и дека е привремено суспендиран.[5]

Достигнувања

уреди
2006
9. Краен пласман Волта ао Алгарве
2009
3. ГП Кореиос де Португал
9. Гран Премио де Љодио
9. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
9. Краен пласман Волта а Португал
2010
4. Субида ал Наранко
4. Краен пласман Трка околу Бугарија
9. Краен пласман Волта а Португал
2011
2. Краен пласман Волта а Португал
1. Етапа 10
6. Гран Премио де Љодио
7. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
10. Краен пласман Трка околу Бугарија
2012
10. Рогаланд ГП
10. Краен пласман Трка околу Турција
21. Краен пласман Вуелта а Еспања
2013
4. Краен пласман Вуелта а Астурија
5. Краен пласман Вуелта а Бургос
6. Краен пласман Трка околу Норвешка
16. Краен пласман Вуелта а Еспања
2014
4. ГП Мигел Индураин
4. Национално друмско првенство
2015
7. Национално друмско првенство
2016
10. Краен пласман Тур де Сан Луис
2017
7. Класика Алдејас до Ксисто

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 20 21 14
  Тур
  Вуелта 21 16 25 18

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Боден, Метју (24 септември 2013). „Гармин подготвен за 2014“. VeloNews. Сан Диего, Калифорнија: Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 6 ноември 2013.
  2. „André Cardoso certo na Garmin-Sharp“. Jornal Record. 9 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2014-01-01. Посетено на 26 декември 2013.
  3. „Профил на Андре Кардозо“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 1 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-01-05. Посетено на 4 јануари 2014.
  4. „Cardoso signs with Trek-Segafredo for 2017“. cyclingnews.com. 24 септември 2016. Посетено на 24 септември 2016.
  5. „UCI statement on André Cardoso“. 27 јуни 2017. Посетено на 27 јуни 2017.

Надворешни врски

уреди