Себастјен Рајхенбах

швајцарски велосипедист

Себастјен Рајхенбах (француски: Sébastien Reichenbach; 28 мај 1989) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Себастјен Рајхенбах
Рајхенбах на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеСебастјен Рајхенбах
Роден28 мај 1989(1989-05-28)(34 г.)
Мартињи,  Швајцарија
Висина1,78 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010-2011
2012
2013-2015
2016-
Атлас Персонал-Јакро
Мака-Лока-Скот
ИАМ Сајклинг
ФДЖ
Значајни победи
Трофео Матеоти (2013)
Последна промена
21 јануари 2019

Во август 2015 година, екипата ФДЖ објавиле дека Рајхенбах се согласил на двегодишен договор со екипата од 2016 година.[2]

Достигнувања уреди

2011
3. Гран при Шантал Бија
2012
1. Цири-Мецгете
2013
1. Трофео Матеоти
2. Тур де Берн
2014
9. Брабантсе Пејл
2015
2. Национално друмско првенство
2016
4. Краен пласман Тирено-Адријатико
5. Национално друмско првенство
6. Тур ди Дуа
2017
7. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2018
4. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Рут д’Окситан
5. Милано-Торино
10. Џиро дел’Емилија

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро СО 15 22
  Тур 85 14
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Groupama-FDJ confirm 28 riders for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. „News Shorts: Brammeier returns home after Utah crash“. Cyclingnews.com. 18 август 2015. Посетено на 22 август 2015.

Надворешни врски уреди