Леополд Кениг

чешки друмски велосипедист

Леополд Кениг (чешки: Leopold König; р. 15 ноември 1987) — чешки професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1]

Леополд Кениг
Кениг на Трката околу Британија 2014
Лични податоци
Цело имеЛеополд Кениг
Роден15 ноември 1987 (1987-11-15) (35 г.)
Моравска Тшебова, Чешка Чехословачка
Висина1,78 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачувања
Професионални клубови
2006–2010

2011–2014
2015-2016
2017-2019
ПСК Вирлпул-Храдец Крлове
Тим НетАп
Тим Скај
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2013)
1 етапа ТТТ (2016)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2016)
Последна промена
8 ноември 2020

Кариера Уреди

Рана кариера Уреди

Кениг како дете играл хокеј на мраз, користејќи го неговиот велосипед многу често, а веќе на 14-годишна возраст започнал со друмскиот велосипедизам.[2]

НетАп (2011-2014) Уреди

 
Кениг на Вуелта а Еспања 2013

Кениг освоил етапа на Трката околу Британија 2012, а во април 2013 и кралската етапа на Трката околу Калифорнија. Кениг побегнал од бегството со малку членови во последните километри и го достигнал Ханиер Асеведо, поминувајќи го на само 300 метри пред целта.[3]

Меѓутоа, обете победи кулминирале во септември 2013, кога неговата екипа добила покана на Вуелта а Еспања. На самата трка ја освоил планинската етапа 8 откако го достигнал Игор Антон во последните 500 метри.

Кениг го имал својот прв настап на Тур де Франс во 2014 година, завршувајќи седми.

Тим Скај (2015-2016) Уреди

Подоцна, потпишал двегодишен договор за да вози со Тим Скај.[4] Кениг го постигнал својот прв подиум за Тим Скај, забележувајќи трето место на Трофео Сера де Трамунтана.[5] На Џиро д’Италија го преземал улогата на предводник откако предводникот Ричи Порт доживеал огромно губење на време и на крајот се повлекол.[6] На шеснаесеттата етапа, Кениг бил казнет 10 секунди поради држење на автомобили.[7] Кениг бил добар на завршните етапи, но не доволно добар за да обезбеди место меѓу првите пет, завршувајќи на шестото место.

Бора-Хансгрое (2017-2019) Уреди

По две години со Тим Скај, Кениг се вратил во својата поранешна екипа - сега позната како Бора-Хансгрое – со тригодишен договор.[8] Во првата половина на сезоната 2017, Кениг настапил само на две трки поради повреда.[9]

Достигнувања Уреди

2009
6. ГП Кооператива
9. ГП Бока
2010
1. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Етапа 1
1. Етапа 3 Трка околу Бугарија
3. Прага-Карлови Вари-Прага
5. Краен пласман Шлаким Гродов Пјастовскич
2011
2. Краен пласман Трка околу Австрија
1. Пласман за млад возач
3. Краен пласман Тур де л’Ен
9. Краен пласман Трка околу Британија
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
3. Краен пласман Трка околу Јута
6. Краен пласман ГП Кантон Аргау
9. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 6
2013
1. Краен пласман Чешка трка
1. Етапа 3
1. Етапа 7 Трка околу Калифорнија
6. Краен пласман Сетимана интернационале ди КОпи е Бартали
9. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 8
2014
4. Краен пласман Трка околу Баварија
7. Краен пласман Тур де Франс
2015
2. Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
3. Трофео Сера де Трамунтана
3. Краен пласман Џиро дел Трентино
5. Трофео Андрат-Мирадор д’Ес Коломер
6. Краен пласман Џиро д’Италија
8. Краен пласман Трка Абу Даби
10. Краен пласман Трка околу Чешка
1. Етапа 3
2016
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
1.   Национално хронометарско првенство
9. Трофео Поленка-Порт де Андрат
10. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана

Распоред на резултатите на големите трки Уреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 6
  Тур 7 70
  Вуелта 9 29

СО = се откажал; — не учествувал

Наводи Уреди

  1. „With Christoph Pfingsten, BORA – hansgrohe completes its roster for 2019“. Бора-Хансгрое. Denk Pro Cycling GmbH & Co. KG. 12 October 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-23. Посетено на 2 January 2019.
  2. Cycling Weekly, Introducing Leopold Konig, 5 септември 2013
  3. Стив Џонс (18 мај 2013). „Трка околу Калифорнија: Кениг од НетАп се искачи за победа на седмата етапа, Ван Гардерен останува во жолто“. VeloNation (англиски). VeloNation LLC. Посетено на 19 мај 2013.
  4. Вилоуби, Ијан (30 септември 2014). „Чешкиот велосипедист Кениг потпиша за Тим Скај по седмото место на Тур де Франс“. Radio Prague. Посетено на 16 ноември 2014.
  5. http://www.cyclingnews.com/races/trofeo-alcudia-platja-de-muro-2015/results
  6. Стивен Фаранд (24 мај 2015). „Giro d'Italia: König takes over leadership at Sky as Porte loses 27 minutes“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 24 мај 2015.
  7. Ричард Виндзор (27 мај 2015). „Team Sky's König among riders sanctioned after stage 16 of the Giro d'Italia“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 28 мај 2015.
  8. Вин, Најџел (20 септември 2016). „Leopold König moves from Team Sky to Bora-Hansgrohe“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 3 јули 2017.
  9. Флечер, Патрик (1 јуни 2017). „10 riders to watch at the Criterium du Dauphine“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 3 јули 2017.

Надворешни врски Уреди