Нелсон Оливеира

португалски велосипедист

Нелсон Филипе Сантос Симоеш Оливеира (португалски: Nelson Filipe Santos Simões Oliveira; р. 6 март 1989 во Анадија) — португалски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Нелсон Оливеира
Лични податоци
Цело имеНелсон Филипе Сантос Симоеш Оливеира
Роден6 март 1989(1989-03-06)(35 г.)
Анадија,  Португалија
Висина1,80 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Професионални клубови
2010
2011
2012–2013
2014–2015
2016-
Ксакобео-Галисија
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Лампре-Мерида
Мовистар Тим
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2015)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2011, 2014, 2015, 2016)
Национален друмски првак (2014)
Последна промена
30 април 2019

Кариера

уреди

Во септември 2009 го освоил сребрениот медал на трката за поединечен хронометар под 23 години на Светските друмски првенства.[2] Во ноември 2009, Оливеира потпишал со Ксакобео-Галисија.

Во септември 2010, повторно дошол на Светските првенства под 23 години и бил четврти, не влегувајќи на подиумот за само 4 секунди.[3]

Оливеира го напуштил РадиоШек-Леопард[4] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Лампре-Мерида за сезоната 2014.[5]

Во 2014 година повторно го освоил националното хронометарско првенство. Исто така, неколку дена подоцна го освоил и националното друмско првенство. Во септември 2015 година било објавено дека Оливеира ќе го напушти Лампре-Мерида и ќе му се приклучи на Мовистар Тим за 2016 година.[6]

Достигнувања

уреди
2004
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2006
1.   Национално јуниорско хронометарско првенство
2007
1. Етапа 3a Вуелта Ваљадолид (јуниори)
2008
3. Краен пласман Волта а Мадејра
2009
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Светско хронометарско првенство под 23 години
5. Краен пласман Волта а Мадејра
1. Етапа 6
2010
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Европско друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман ГП ду Португал
3. Европско хронометарско првенство под 23 години
6. Краен пласман Трка околу Баварија
6. Краен пласман Џиро деле Реџионе
2011
1.   Национално хронометарско првенство
2012
1.   Планински пласман Стер ЗЛМ Тур
3. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
18. Олимписки хронометар
2014
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Национално друмско првенство
7. Светско хронометарско првенство
2015
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 13 Вуелта а Еспања
5. Хроно де Насионс
2016
1.   Национално хронометарско првенство
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
4. Европско хронометарско првенство
6. Светско првенство во екипен хронометар
7. Олимписки хронометар
2017
4. Светско хронометарско првенство
2018
5. Светско хронометарско првенство
10. Краен пласман Волта ао Алгарве
2019
6. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
6. Трофео Сера де Трамунтана

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 64 81
  Тур 87 47 80
  Вуелта 118 21 47 71

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. MARCA.com (17 септември 2015). „El Movistar Team ficha a Nelson Oliveira“. MARCA.com (шпански). Посетено на 10 август 2016.
  2. Бобриџ победи на хронометар, Оливеира зад него со 18 секунди
  3. Фини се бори за виножитото за САД
  4. „РадиоШек-Нисан-Трек го објави составот за 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 5 декември 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-08. Посетено на 17 јануари 2012.
  5. „Нелсон Филипе Сантос Симоеш Оливеира: Португалски младинец за Лампре-Мерида“. Лампре-Мерида. New Master SRL. 26 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-16. Посетено на 4 ноември 2013.
  6. „El Movistar Team ficha a Nelson Oliveira“ [The Movistar Team signs Nelson Oliveira]. marca.com (шпански). 17 септември 2015. Посетено на 19 октомври 2015.

Надворешни врски

уреди