Роан Денис

австралиски велосипедист

Роан Денис (англиски: Rohan Dennis; р. 28 мај 1990)[2]австралиски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[3]

Роан Денис
Лични податоци
Цело имеРоан Денис
Роден28 мај 1990 (1990-05-28) (32 г.)
Аделаида, Јужна Австралија, Австралија Австралија
Висина1,82 м[1]
Маса72 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2009

2010
2011
2012
Австралиски институт за спорт
Џајко-Скинс
Рабобанк Континентал Тим
Џајко-АИС
Професионални клубови
2013–2014
2014–2018
2019
2020-
Гармин-Шарп
БМЦ Рејсинг Тим
Бахреин-Мерида
Тим Инеос
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2018)
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2015)
1 ТТТ етапа (2015)
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2018)
1 ТТТ етапа (2017)

Етапни трки

САД Про Сајклинг Челинџ (2015)
Тур Даун Андер (2015)
Трка околу Алберта (2013)

Еднодневни трки и класици

Jersey rainbow chrono.svg Светски хронометарски првак (2018, 2019)
MaillotAustralia.PNG Национален хронометарски првак (2016, 2017, 2018)
Друго
Часовен рекорд (2015)
Последна промена
1 февруари 2020

Денис е роден, пораснат и живее во Аделаида, во сојузната држава Јужна Австралија, Австралија.[4] Тој е моментален светски хронометарски првак.[5]

КариераУреди

 
Денис на пат кон победа на првата етапа на Тур де Франс 2015

Денис ја започнал својата кариера со насока на велодромски велосипедизам и бил дел од австралиската репрезентација која освоила шест медали во екипна потера на Летните олимписки игри 2012.[6]

Се приклучил на Гармин-Шарп во 2013 година[7][8] и го имал своето деби на Тур де Франс, повлекувајќи се од трката пред деветтата етапа.[9]

Во 2014 година, Денис завршил втор зад Бредли Вигинс на Трката околу Калифорнија, откако завршил втор зад Вигинс на хронометарот. Го повторил второто место на хронометарот на Комонвелтските игри зад Алекс Даусет.[10] Во август 2014 година, Денис направил редок трансфер на средина на сезоната во екипата БМЦ Рејсинг Тим.[11] Го освоил Светското првенство во екипен хронометар со новата екипа.

На 8 февруари 2015 година поставил нов часовен рекорд од 52,491 километар, надминувајќи го рекордот на Матијас Брендле за над 600 метри.[12] Рекордот стоел до 2 мај 2015 година, кога бил срушен од британскиот возач Алекс Даусет.[13] Денис бил избран во составот на екипата за Тур де Франс 2015 како поддршка за Тиџеј ван Гардерен.[14] Го освоил поединечниот хронометар на првата етапа, забележувајќи просечна брзина од 55,446 км/ч и станал првиот носител на жолтата маичка на Тур.[15] Со овој резултат поставил нов рекорд за просечна брзина на поединечен хронометар на Тур де Франс.[16] Го освоил медалот Сер Хјуберт Оперман и трофејот за најдобар велосипедист од Австралија во 2015 година.[17]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017[18], меѓутоа го напуштил Џиро на четвртата етапа по здобиените повреди при пад на втората етапа. Подоцна, на Вуелта а Еспања 2017, Денис ја поминал прв целта како дел од составот на БМЦ за победа на воведниот екипен хронометар на трката, со што ја освоил водечката црвена маичка и станал прв Австралиец да води на трката од Мајкл Метјус во 2014 година.[19]

На Џиро д’Италија 2018, Денис бил тесно поразен на воведниот хронометар од Том Димулен. Меѓутоа ја презел розовата маичка на втората етапа откако освоил временски бонус на средниот спринт. Со тоа, станал првиот Австралиец кој водел на Џиро од Сајмон Кларк во 2015 година и трет Австралиец кој ја носел водечката маичка на сите три големи трки, по Бредли Мекги и Кедел Еванс.[20] Тргнал за победа на хронометарот на етапата 16, завршувајќи ја трката на 16. место, 56 минути и 7 секунди зад победникот Крис Фрум.[21]

Во август 2018 година било објавено дека Денис ќе се приклучи на Бахреин-Мерида во 2019 година со двегодишен договор, заедно со колегите од БМЦ, Дамијано Карузо и Дилан Тенс.[22]

Кога ја освоил првата етапа на Вуелта а Еспања 2018 станал 95. возач во историјата, кој освоил најмалку една етапа на сите три големи трки и 15. возач кој освоил поединечен хронометар на секоја голема трка.[23] Го освоил и хронометарот на етапата 16 и ја напуштил трката веднаш потоа за да се подготвува за Светското првенство во Инсбрук, каде ја освоил хронометарската трка со над една минута пред бранителот на титулата Том Димулен од Холандија. Исто така, му помогнал на БМЦ да дојде до бронзата во екипниот хронометар.

На крајот на 2018 година, освоил две големи австралиски награди: Спортист на годината од Австралискиот спортски институт и медалот „Хуберт Оперман“, кој го освоил и во 2015 година.[24]

На 18 јули 2019 година се откажал од Тур де Франс 2019 во текот на етапата 12. Причината за откажување не била наведена.[25] Подоцнежните извештаи означиле дека неговото откажување било поради фрустрација од обезбедената опрема од екипата.[26]

На 25 септември 2019 година, Денис возел првпат по напуштањето од Тур де Франс, освојувајќи го златниот медал во поединечниот хронометар на Светското друмско првенство во Јоркшир.[5] Денис возел неозначен велосипед од брендот БМЦ на настапот на првенството, наместо предвидениот бренд Мерида. Неколку дена подоцна, неговата поранешна екипа Бахреин-Мерида потврдиле дека обострано го раскинале договорот со Денис на 13 септември.[26]

На 9 декември 2019 година било објавено дека Денис ќе се приклучи на Тим Инеос за сезоната 2020.[27]

ДостигнувањаУреди

2010
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Светско велодромско првенство - Екипна потера
3. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
4. Краен пласман Трка Олимпија
5. Светско хронометарско првенство под 23 години
6. Комонвелтски игри - Хронометар
10. Национално друмско првенство
10. Рингерике ГП
2011
1. Светско велодромско првенство - Екипна потера
4. Национално друмско првенство
7. Национално хронометарско првенство
2012
1. Хроно Шампеноа
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Краен пласман   Трка околу Тирингија под 23 години
1. Етапа 5 (ITT)
2. Олимписка екипна потера
2. Светско велодромско првенство - Екипна потера
2. Светско хронометарско првенство под 23 години
4. Краен пласман Трка Олимпија
1. Етапа 5 (ITT)
5. Краен пласман Тур Даун Андер
1.   Планински пласман
1.   Пласман за млад возач
2013
1. Краен пласман   Трка околу Алберта
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2. Национално хронометарско првенство
8. Краен пласман Критериум ду Дофине
1.   Пласман за млад возач
2014
1.   Светско првенство во екипен хронометар
2. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Етапа 3
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
1.   Пласман за млад возач
2. Хронометар на Комонвелтските игри
2015
  Светски часовен рекорд: 52,491 км
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1. Краен пласман   Тур Даун Андер
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
Тур де Франс
1. Етапа 1 (ITT)
1. Етапа 9 (TTT)
1.   Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
1. Етапа 4
1. Етапа 5 (ITT)
1.   Планински пласман
2. Национално хронометарско првенство
2016
1.   Национално хронометарско првенство
Енеко Тур
1. Етапа 2 (ITT)
1. Етапа 5 (ТТТ)
2. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Етапа 6 (ITT)
2. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 7
2.   Светско првенство во екипен хронометар
5. Олимписки друмски хронометар
2017
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Тур ла Прованс
1.   Бодовен пласман
Тур де Свис
1. Етапа 1 (ITT)
1. Етапа 9 (ITT)
1. Етапа 2 Трка на Алпите
1. Етапа 2 (ТТТ) Волта а Каталуња
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
Светско друмско првенство
2. Екипен хронометар
8. Хронометар
2. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 7 (ITT)
6. Краен пласман Тур Даун Андер
2018
Светско друмско првенство
1.   Хронометар
3.   Екипен хронометар
1.   Национално хронометарско првенство
Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ITT)
1. Етапа 16 (ITT)
1. Етапа 16 (ITT) Џиро д’Италија
Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 7
7. Краен пласман Тур де Романди
9. Краен пласман Трка Абу Даби
1. Етапа 4 (ITT)
2019
1.   Светско хронометарско првенство
2. Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 1 (ITT)
2. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Тур Даун Андер
2020
2. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро СО 16
  Тур СО 101 СО СО
  Вуелта 84 СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Bahrain Merida Pro Cycling Team - Rohan Dennis“. Посетено на 18 јули 2019.
 2. „RIDER PROFILES ROHAN DENNIS“. Cycling Australia. Посетено на 4 juli 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Team Ineos“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
 4. „Rohan Dennis at Garmin-Sharp“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Архивирано од изворникот на 30 јуни 2013. Посетено на 6 јануари 2013.
 5. 5,0 5,1 „Road World Championships: Rohan Dennis defends time trial title“ (англиски). 2019-09-25. Посетено на 2019-09-26.
 6. „Olympics 2016 – Olympics 2016 Live Scores – Olympics 2016 Results“.
 7. Бенсон, Даниел (4 август 2012). „Роан Денис потпиша со Гармин-Шарп“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 4 август 2012.
 8. „Роан Денис во Гармин-Шарп“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Посетено на 6 јануари 2013.
 9. „Роан Денис се повлекува од првиот Тур де Франс еден ден порано од планираното“. Velonation. 7 јули 2013. Посетено на 4 јули 2015.
 10. http://www.cyclingnews.com/news/bittersweet-silver-for-dennis-in-the-commonwealth-games
 11. http://www1.skysports.com/cycling/news/12040/9403963/rohan-dennis-to-join-bmc-racing-from-garmin-sharp-in-rare-mid-season-transfer
 12. „Роан Денис постави нов часовен рекорд“. Cyclingnews.com. 8 февруари 2015. Посетено на 8 февруари 2015.
 13. „Алекс Даусет постави нов часовен рекорд од 52,937 км“. cyclingnews.com. 2 мај 2015. Посетено на 2 мај 2015.
 14. „Тур де Франс: БМЦ Рејсинг го објави составот за поддршка на Ван Гардерен“. cyclingnews.com. 24 јуни 2015. Посетено на 4 јули 2015.
 15. Вин, Најџел (4 јули 2015). „Роан Денис го надмина рекордот за брзина на хронометар на Крис Бордман“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 4 јули 2015.
 16. Зеб, Вудпауер (4 јули 2015). „Тур де Франс: Денис постави брзински рекорд и ја освои првата жолта маичка во Утрехт“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 4 јули 2015.
 17. „Rohan Dennis wins the 'Oppy' as Australian cycling's best in 2015“. ABC News. 13 ноември 2015. Посетено на 1 јуни 2016.
 18. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
 19. Фотерингем, Аласдер (21 август 2017). „Dennis takes second Grand Tour lead of career in 2017 Vuelta“. cyclingnews.com. Посетено на 2 септември 2018.
 20. Фотерингем, Аласдер (5 мај 2018). „Dennis nets Giro d'Italia lead with time-bonus sprint“. cyclingnews.com. Посетено на 2 септември 2018.
 21. „Dennis: This Giro d'Italia was a big step forward for me“. cyclingnews.com. 28 мај 2018. Посетено на 2 септември 2018.
 22. „Bahrain-Merida confirm signing of Rohan Dennis“. cyclingnews.com. 9 август 2018. Посетено на 2 септември 2018.
 23. „Vuelta a Espana 2018: Stage 1 Results“. Cyclingnews.com (англиски). Посетено на 2018-09-01.
 24. „Dennis wins the Oppy for a second time“. SBS Website. Посетено на 13 декември 2018.
 25. „Bahrain-Merida launch investigation after Rohan Dennis quits Tour de France“. Cycling News. Посетено на 18 јули 2019.
 26. 26,0 26,1 Бенсон, Даниел (29 септември 2019). „Bahrain-Merida terminate Rohan Dennis' contract with immediate effect“. cyclingnews.com. Посетено на 1 октомври 2019.
 27. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на 2020-01-21.

Надворешни врскиУреди

Рекорди
Претходник
Матијас Брендле
Часовен рекорд
(52,491 км)

8 февруари 2015 — 2 мај 2015
Наследник
Алекс Даусет