Фабијан Канчелара

швајцарски велосипедист

Фабијан Канчелара (италијански: Fabian Cancellara; р. 18 март 1981) — поранешен швајцарски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2001-2016. Канчелара постигнал голем успех во велосипедизмот откако станал професионален велосипедист. Тој е познат како квалитетен специјалист за хронометри,[2] за класици и помошник на неговите колеги кои се натпреваруваат во генералниот пласман.

Фабијан Канчелара
Канчелара на Светските друмски првенства 2010
Лични податоци
Цело имеФабијан Канчелара
ПрекарСпартак[1][2]
Роден18 март 1981 (1981-03-18) (39 г.)[3]
Волен кај Берн,  Швајцарија
Висина1,86 м[3]
Маса82 кг[3]
Податоци за клубот
Мом. клубПензиониран
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за хронометри и класици
Аматерски клубови
2000 Мапеи-Квик Степ (стажант)
Професионални клубови
2001–2002
2003–2005
2006–2010
2011–2016
Мапеи-Квик Степ
Фаса Бортоло
Тим ЦСЦ
Леопард Трек
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
8 индивидуални етапи (2004, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012)
Вуелта а Еспања
3 индивидуални етапи (2009, 2013) + 2 ТТТ 2006, 2011)

Етапни трки

Тирено-Адријатико (2008)
Тур де Свис (2009)
Трка околу Данска (2006)
Трка околу Оман (2010)

Еднодневни трки и класици

MaillotMundialCrono.PNG Светски хронометарски првак (2006, 2007, 2009, 2010)
MaillotSuiza.PNG Национален хронометарски првак (2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2012, 2013, 2014, 2016)
MaillotSuiza.PNG Национален друмски првак (2009, 2011)
Олимписки хронометарски првак (2008)
Париз-Рубе (2006, 2010, Париз-Рубе)
Трка околу Фландрија (2010, 2013, 2014)
Милано-Сан Ремо (2008)
Е3 Харелбеке (2010, 2011, 2013)
Страде Бјанке (2008, 2012, 2016)

Друго

Златен велосипед (2010)

Канчелара започнал со велосипедизам на 13 години на стар велосипед. Потоа, започнал да го сфаќа спортот посериозно и победил на две последователни Светски јуниорски хронометарски првенства во 1998 и 1999. На 19 години станал професионалец и потпишал со екипата Мапеи-Квик Степ, каде возел како стажант.

Откако станал професионалец, Канчелара возел за четири професионални екипи. Постигнал голем успех на класиците; три пати победил на Париз-Рубе, еднаш на Милано-Сан Ремо и три пати на Трката околу Фландрија. Канчелара ја освојувал воведната етапа на Тур де Франс пет пати и ја носел жолтата маичка 29 дена, што е најмногу за еден возач кој никогаш не го освоил Тур.[4] Неговиот успех не бил ограничен само на хронометрите и класиците, бидејќи тој ги има освоено и генералните пласмани на Тирено-Адријатико, Тур де Свис и Трката околу Оман. Во 2008 година го освоил златниот медал на индивидуалниот хронометар и сребрениот медал на друмската трка на Летните олимписки игри. Дополнително, Канчелара е четирикратен светски хронометриски првак.

Ран живот и аматерска кариераУреди

Го открил велосипедизмот на возраст од 13 години откако се заљубил во стариот семеен велосипед, кој го пронашол во гаражата и веднаш прекинал со фудбалот за да се насочи кон велосипедизмот.[5] Дополнително, Канчелара бил одличен и во крос-кантри скијање во текот на неговата младост.[6]

Велосипедските вештини на Канчелара започнале да се покажуваат уште на рана возраст, па така тој бил одлично подготвен како хронометраш и преовладувал во швајцарскиот јуниорски велосипедизам. Иван Жирар, швајцарскиот национален јуниорски екипен тренер од 1997 до 2005, изјавил дека Канчелара бил над секој друг на хронометрите.[1] Го освоил светското јуниорско хронометарско првенство во 1998 и 1999 и на возраст од 19 години бил втор на светското хронометарско првенство за велосипедисти помлади од 23 години.[2]

Професионална кариераУреди

2000–2002Уреди

По второто место на Светското хронометарско првенство за велосипедисти под 23 години, Канчелара станал професионалец со екипата Мапеи-Квик Степ,[2] која била една од најсилните екипи во светот во тоа време.[7] Канчелара возел како практикант за екипата Мапеи-Квик Степ на крајот на 2000, пред да ѝ се приклучи на екипата за сезоната 2011, како член на „Проектот Млади возачи“.[7] Првата победа на Канчелара како професионалец дошла на прологот на Трката околу Родос, каде исто така го освоил првиот вкупен генерален пласман.[8]

Во 2002, екипата Мапеи се раздвоила во два дела по мерките на UCI, „Врвна екипа“ со 25 возачи и GS-III „Групо Џовани“ (младинска група) за развој на млади таленти, каде Канчелара се приклучил заедно со други возачи, како што се Филипо Поцато, Мајкл Роџерс и Бернхард Ајзел.[9] Џорџо Сквинци, менаџерот на фирмата Мапеи, подоцна во интерју за La Gazzetta dello Sport изјавил дека ги зел Канчелара и Поцато од јуниорска категорија во неговата врвна екипа, бидејќи сакал да ја избегнат категорија под 23 години, каде допингот бил уште пораширан отколку меѓу професионалците. Сквинци исто така рекол дека Канчелара ќе биде „идниот Мигел Индуран“.[10] Во текот на неговите две сезони со Мапеи, Канчелара ги користел неговите хронометарски вештини со голем успех, победувајќи на неколку индивидуални хронометри и имал вкупни единаесет победи.[8]

2003–2005Уреди

Откако прекинало спонзорството на Мапеи-Квик Степ на крајот на 2002, Канчелара му се придружил на Фаса Бортоло да работи како водечки човек за Алесандро Петаки во 2003.[11] Првата победа на Канчелара стигнала на Медитеранската трка; ѝ помогнал на екипата да стигне до победа на последната етапа на трката, која била екипен хронометар.[12] На 6 април, Канчелара настапил на својот прв класик на Трката околу Фландрија.[13] Завршил на 73. место со над десет минути зад победникот.[13] Негов следен успех бил на краткиот пролог од 3,4 километри на Тур де Романди.[14] Канчелара постојано завршувал на добри места на трката и поради тоа го освоил бодовниот пласман.[15] Потоа ја освоил етапата четири индивидуален хронометар на Трката околу Белгија со разлика од десет секунди пред второпласираниот.[16] Негова последна победа во сезоната била на прологот на Тур де Свис, каде го победил Шпанецот Оскар Переиро со разлика од само една секунда.[17]

 
Канчелара на HEW-Класик 2005

Канчелара ја освоил првата победа во 2004 на Трката околу Катар.[18] Канчелара ја освоил четвртата етапа на трката откако нападнал во последните километри на етапата и потоа ги отспринтал возачите пред него.[18] Неговата следна победа стигнала на првата етапа на Сетмана Каталана де Сиклисме, каде победил при масовен спринт на воведната етапа.[19] Следна трка на календарот за Канчелара била Трката околу Фландрија.[20] Канчелара ја поминал целта како 42. со помалку од две минути доцнење зад победникот Штефен Веземан.[20] Следниот викенд, настапил на Париз-Рубе по втор пат.[21] Канчелара покажал добра форма на трката и бил член на групата од четворица возачи кои први поминале низ целта.[21] Изгубил во спринтот на целта и завршил како четврти.[21] Следниот успех на Канчелара стигнал на Трката околу Луксембург, каде го освоил индивидуалниот хронометар на четвртата етапа со четиринаесет секунди пред второпласираниот.[22] Потоа, кон крајот на јуни, го освоил националното хронометарско првенство по втор пат.[23] Следен успех на Канчелара бил на Тур де Франс.[24] Го освоил прологот околу белгискиот град Лиеж и ја облекол првата жолта маичка.[24] Канчелара го изгубил водството на втората етапа од Тор Хушовд.[25] Канчелара учествувал на хронометарот и друмската трка на Светските друмски првенства.[26][27] Канчелара добро се покажал на хронометарот и завршил како осми; доцнел над две минути во однос на победникот.[26] По четири дена настапил на друмската трка, но не успеал да ја заврши.[27]

Првата победа на Канчелара во сезоната 2005 била на Париз-Ница, каде ја освоил четвртата етапа откако го отспринтал другиот член на бегството Јан Кирсипу.[28] Следно за Канчелара била Сетмана Каталана.[29] Ја освоил последната етапа на трката, индивидуален хронометар, со седум секунди пред Американецот Том Даниелсон.[29] По Сетмана Каталана, настапил на Трката околу Фландрија и завршил како 42. со над десет минути зад победникот Том Бонен.[30] Следниот викенд возел на Париз-Рубе каде завршил осми откако дупнатата гума му ги уништила сите шанси за победа на трката.[31] Следната победа за Канчелара била на Трката околу Луксембург, каде ја освоил етапата 3b, индивидуален хронометар.[32] Завршил на трката со исто време како победникот Ласло Бодроги, но му било доделено второто место.[33] По Трката околу Луксембург, Канчелара го освоил националното хронометарско првенство по трет пат.[23] Потоа, Канчелара возел на Тур де Франс,[34] но не победил на ниедна етапа на трката. По Тур возел на HEW Класик каде завршил на четвртото место во масовниот спринт на крајот.[35] Потоа, Канчелара настапил на друмската трка и хронометарот на Светските друмски првенства.[36][37] Канчелара завршил на третото место на хронометарот и го пропуштил сребрениот медал за дваесет стотинки од секундата.[36] Три дена подоцна ја завршил друмската трка на 123. место со над десет минути зад победникот.[37]

2006Уреди

Екипата на Канчелара, Фаса Бортоло, се распаднала на крајот на сезоната 2005.[38] Канчелара потпишал тригодишен договор со Тим ЦСЦ во текот на Тур де Франс 2005.[38][39] Првата победа за Канчелара со новата екипа дошла на индивидуалниот хронометар на етапата 5 на Тирено-Адријатико.[40] Потоа, возел на Милано-Сан Ремо, каде завршил со исто време како победникот Филипо Поцато, но 24 места зад него.[41] Една недела подоцна, Канчелара настапил на Е3 Харелбеке.[42] Се нашол во рано бегство и водел на трката пред да биде достигнат, завршувајќи на 37. место.[42] Следно за Канчелара била Трката околу Фландрија.[43] Завршил шести на трката, откако бил во водечката група во потера за победникот Том Бонен и второпласираниот Леиф Хосте.[43] Следниот викенд, Канчелара го возел последниот класик за него во сезоната, Париз-Рубе.[44] Пред Пари-Рубе 2006 изјавил дека никогаш не бил подготвен подобро[45] и со забрзувањето на калдрмата во шумата кај Аренберг, само малку пред 100 километри од целната линија, тој изнудил избор од само 17 возачи да се натпреваруваат за победа. Кога возачот на Дискавери Канал Владимир Гусев нападнал на калдрмата Ле Керфур де л’Арбр на 17 километри пред крајот, Канчелара го следел, пред да го помине Гусев во соло-бегство. Канчелара брзо направил 30 секунди предност пред другите фаворити и ги извозел последните километри како хронометар[46] Продолжил да го зголемува неговото водство во преостанатиот дел од трката[47] и завршил една и пол минута пред најблиските конкуренти. Тој станал само втор швајцарски победник на Париз-Рубе, следејќи го Хајри Сутер во 1923.

Следна победа била на индивидуалниот хронометар на првата етапа на Волта а Каталуња.[48] На крајот на јуни, Канчелара го освоил третото последователно национално хронометарско првенство.[23] Не бил избран од својата екипа за настап на Тур де Франс.[49] Освен победата на националното првенство во јуни, Канчелара имал малку трки во јуни и јули. Следни победа во сезоната биле на Трката околу Данска. Ја освоил втората етапа и го преземал водството на трката откако извозел сам до победа.[50] Го зголемил своето водство по победата на хронометарот на петтата етапа за осумнаесет секунди пред второпласираниот.[51] Следниот ден ја освоил трката завршувајќи ја последната етапа.[52] Покрај генералниот пласман на трката го освоил и пласманот за млад возач.[52] Подоцна во месецот, возел на Вуелта а Еспања и ѝ помогнал на својата екипа на воведниот хронометар.[53] По Вуелта, Канчелара настапил на хронометарот и друмската трка на Светските друмски првенства.[54][55] На 21 септември, Канчелара го освоил хронометарот за една минута пред Американецот Дејвид Забриски и станал светски хронометарски првак.[54] Три дена подоцна ја завршил друмската трка на 31. место.[55]

2007Уреди

 
Фабијан Канчелара на 9. етапа на Тур де Свис 2007

Првата половина на сезоната 2007 поминала без победи за Канчелара. Возел на Трката околу Калифорнија и бил близу етапна победа на хронометарот на петтата етапа, каде завршил на четвртото место.[56][57] Завршил на 119. место на Милано-Сан Ремо со над шест минути задоцнување зад победникот Оскар Фреир.[58] Следната недела, Канчелара возел на Е3 Харелбеке.[59] Пропуштил да победи пред белгискиот возач Том Бонен, откако го поминал Канчелара.[59] Осум дена подоцна, Канчелара настапил на Трката околу Фландрија и завршил 53. откако неговите напади не биле успешни.[60] Последниот класик што го возел Канчелара за сезоната 2007 бил познатиот Париз-Рубе, каде завршил на 19. место.[61]

По слабиот почеток на сезоната, Канчелара започнал да постигнува успеси во јуни. Возел на Тур де Свис и го освоил воведниот хронометар, заедно со последната етапа, која иста така била хронометар.[62][63] Со победата на воведната етапа на Тур де Свис, Канчелара водел на трката неколку етапи пред да ја загуби маичката од колегата Френк Шлек по етапата четири.[62][64] Канчелара го продолжил неговиот успех на хронометрите со победата на националното хронометарско првенство.[23]

Канчелара го освоил прологот на Тур де Франс во Лондон, поразувајќи го Андреас Кледен од Астана за тринаесет секунди.[65] На втората етапа учествувал во големата несреќа во која биле вклучени триесетина возачи.[66] Ја поминал целта со повредена лева рака, но без никакви скршеници.[66] Следниот ден ја освоил третата етапа откако ја достигнал и ја поминал групата на бегалците на само 500 метри пред целта.[67] Канчелара ја носел жолтата маичка до седмата етапа, првата планинска етапа на Тур.[68]

Канчелара се вратил на Светските друмски првенства во септември со цел да ја одбрани својата хронометарска титула.[69] Ја постигнал својата цел и го освоил хронометарот за 52 секунди пред второпласираниот Ласло Бодроги.[69] Три дена подоцна, Канчелара возел на друмската трка, но не успеал да заврши.[70][71]

2008Уреди

Канчелара победил на прологот на Трката околу Калифорнија пред олимпискиот велодромски златен медалист Бредли Вигинс во неговата прва трка од сезоната.[72] Две недели подоцна го освоил второто издание на италијанската трка Монте Паски Ероика пред Алесандро Балан.[73] Потоа, Канчелара возел на Тирено-Адријатико каде го освоил хронометарот на петтата етапа, што му дозволило да го преземе водството на трката.[74] Канчелара ја освоил трката со шеснаесет секунди предност пред второпласираниот возач.[75] Само неколку дена подоцна на класикот Милано-Сан Ремо, Канчелара се одвоил од водечката група во последните километри и победил на трката, со тоа станувајќи само вториот швајцарски велосипедист кој успеал да победи на трката, по Ерих Мехлер во 1987.[76] На Париз-Рубе, Канчелара завршил втор откако бил отспринтан од победникот Бонен.[77]

 
Фабијан Канчелара на прологот на Трката околу Калифорнија 2008

Како подготовка за втората половина на сезоната, Канчелара возел на Трката околу Луксембург и Тур де Свис. Канчелара го освоил прологот на Трката околу Луксембург и кратко го имал водството на трката поради оваа победа.[78] По завршувањето на Трката околу Луксембург, настапил на Тур де Свис каде имал голем успех.[79] Канчелара ги освоил седмата и деветтата етапа преку напади во последните километри на секоја етапа.[79][80] Покрај двете етапни победи го освоил и бодовниот пласман.[79] Канчелара бил дел во составот на неговата екипа на Тур де Франс.[81] Канчелара се покажал како вреден член на својата екипа, помагајќи му на колегата Карлос Састре да дојде до победа на Тур.[82] Подоцна, на Канчелара му била доделена етапната победа на претпоследната етапа, откако првичниот победник, Штефан Шумахер, бил позитивен на ЕПО.[83]

На олимписката друмска трка во Пекинг, Канчелара бил во групата по потера на 5 километри пред целта, кога нападнал и успешно ја намалил разликата до водечката група на околу еден километар пред целта.[84] Потоа трката била завршена во спринтерска завршница во која победил Самуел Санчез, додека Давиде Ребелин бил втор, а Канчелара го освоил третото место за бронзениот медал.[84] Меѓутоа, подоцна се покажало дека Ребелин бил позитивен на CERA (трета генерација на еритропоетин) и неговиот медал му бил одземен.[85] Подоцна, на Канчелара му припаднало второто место, а на првично четвртопласираниот Александар Колобнев му припаднало третото место.[86] Првично возачите не ги добиле новите медали за нивните нови пласмани.[87] На 18 декември 2010, Канчелара го добил медалот на Ребелин, во церемонија одржана во неговиот роден град Итиген, Швајцарија.[87] Бронзата на Канчелара му припаднала на Колобнев.[87] Четири дена по друмската трка, Канчелара возел на хронометарот.[88] Го освоил златниот медал на трката со разлика од над триесет секунди пред Швеѓанецот Густав Ларсон.[88] По завршувањето на Олимпијадата, Канчелара одлучил да не ја брани неговата хронометарска титула на Светските првенства во Варезе поради психички замор.[89] Поради неговиот успех во сезоната 2008, Канчелара бил прогласен за швајцарските спортист на годината.[90]

2009Уреди

 
Канчелара на победничката платформа по освојувањето на првата етапа на Вуелта а Еспања 2009

Првата победа на Канчелара во сезоната 2009 дошла на прологот на Трката околу Калифорнија.[91] Ова било втора последователна победа на прологот на Трката околу Калифорнија.[91] Потоа, Канчелара се вратил на Тирено-Адријатико, но повреда ги спречила неговите напори да го повтори успехот од минатата година и да ја одбрани титулата.[92] Канчелара на ја завршил шестата етапа на трката и ја напуштил трката без ниедна освоена етапа.[93] Слабите резултати се провлекувале низ целата прва половина од сезоната, без никаков позначаен успех на класиците; не успеал да заврши на Трката околу Фландрија откако доживеал проблем со ланецот на велосипедот на трката и завршил на 49. место на крај на Париз-Рубе.[94][95]

Канчелара имал успех во јуни при настапот на Тур де Свис. Го освоил воведниот хронометар на трката и хронометарот на деветтата етапа што довело до освојување на целокупната трка.[96][97] Покрај генералниот пласман го освоил и бодовниот пласман на Тур де Свис.[97] Една недела подоцна ја освоил првата друмска трка на националното првенство откако го поминал Матијас Франк на целта.[98] Продолжил со победи во јуни, освојувајќи ја воведната етапа на Тур де Франс и првата жолта маичка на трката.[99] Потоа успешно го бранел водството до седмата етапа, кога не успеал да ја задржи предноста пред останатите.[100]

Следните победи на Канчелара дошле на Вуелта а Еспања. Го освоил воведниот хронометар и потоа го задржал водството на трката до четвртата етапа.[101][102] Канчелара кратко го повратил водството на трката по освојувањето на хронометарот на седмата етапа, но го изгубил водството на следната етапа.[103][104]

Светските друмски првенства се одржувале во неговата родна земја и тој изјавил дека би сакал победа и на двете трки.[105][106] Канчелара преовладал на хронометарската трка и ја освоил со разлика од скоро минута и половина пред второпласираниот.[106][107] Ова било трета победа на хронометарските трки на Светските првенства, со што се изедначил по број на најмногу победи со Австралиецот Мајкл Роџерс.[106] Следната цел на Канчелара била друмската трка, која се одржала по три дена.[106] Во текот на последниот круг на трката, Канчелара ја намалил разликата на водечката група во трката.[108] На подножјето на последното искачување, Кедел Еванс (Австралија) нападнал, а другите возачи не реагирале.[108] Канчелара ја поминал целта како петти.[108][109]

2010Уреди

 
Канчелара на патот кон рекордната четврта победа на хронометарската трка на Светските првенства UCI 2010

Фабијан Канчелара ја започнал сезоната со победа во генералниот пласман на Трката околу Оман.[110] Го преземал водството на трката по последната етапа на трката и ја освоил трката без ниедна етапна победа.[110] Кон крајот на март, Канчелара победил на Е3 Харелбеке откако се одвоил од Бонен и Хуан Антонио Флеча на околу 2 километри пред целта.[111] На 4 април настапил на познатата Трка околу Фландрија.[112] Канчелара прв нападнал на трката на Моленберг на околу 44 километри пред целта и само Бонен можел да го прати.[112] Вториот голем напад на Канчелара се случил на најстрмниот дел на Мур ван Герардсберген.[112] Нападот се покажал успешен, бидејќи Бонен отпаднал и тој самиот стигнал до победа.[112][113] Со победата на Трката околу Фландрија, станал дваесеттиот велосипедист, кој победил на трите воведни монументи во велосипедската година - Милано-Сан Ремо, Трка околу Фландрија и Париз-Рубе.[112] По освојувањето на Трката околу Фландрија, Канчелара изјавил дека би сакал да победи на останатите два велосипедски монументи: Лиеж-Бастон-Лиеж и Џиро ди Ломбардија.[114]

Само една недела по победата на Трката околу Фландрија, Канчелара возел на Париз-Рубе.[115] Канчелара направил потег на делот Мон ен Певел на повеќе од 50 километри пред крајот и никој не можел да го следи.[115] Потоа, Канчелара возел сам до целта на велодромот во Рубе и завршил две минути пред второпласираниот Тор Хушовд.[115][116] По победата на Рубе, Канчелара одлучил да го прескокне остатокот од класиците и да вози на Трката околу Калифорнија, како дел од неговите подготовки за Тур де Франс.[117] Ја завршил трката без ниедна освоена етапа.

Следната победа на Канчелара била на Тур де Свис каде го освоил прологот, кој бил индивидуален хронометар околу Лугано.[118] Канчелара бил близу етапна победа на индивидуалниот хронометар на деветтата етапа, но му недостигале седумнаесет секунди.[119] Потоа, Канчелара го освоил прологот на Тур де Франс.[120] Потоа го држел водството до втората етапа, кога етапниот победник Силвен Шаванел го преземал.[121] Меѓутоа, Канчелара повторно го преземал водството следниот ден и го држел до седмата етапа, кога Шаванел повторно го презел.[122][123] Подоцна на трката, Канчелара го освоил индивидуалниот хронометар на етапата 19 пред германскиот велосипедист Тони Мартин.[124]

Светските друмски првенства се одржале во Мелбурн и Канчелара се вратил со цел одбрана на титулата.[125] Го освоил хронометарот со над една минута пред второпласираниот и со тоа станал првиот четирикратен победник на хронометарската трка.[125] Четири дена подоцна, настапил на друмската трка и завршил на 50. место.[126][127]

Обвинување за механички допингУреди

Во 2010, поранешниот велосипедист Давиде Касани тврдел во видео на YouTube дека Фабијан Канчелара таа година користел моторизиран велосипед при победите на Трката околу Фландрија и Париз-Рубе.[128] Во видеото, Касани покажал обичен друмски велосипед и потоа притиснал копче и педалите започнале да се движат.[128][129] Потоа, Касани открил дека моторот можел лесно да биде сместен во цевката под седлото на велосипедот и копчето можело да биде сместено кај рачките.[129][130] Во видеото, Касани покажал клипови од Канчелара на двете трки, кога наводно го пуштал моторот додека возел и покажал значително зголемување на брзината.[129][130] Тврдењата веќе биле поткрепени со озборувања помеѓу возачите за можно користење на нов мотор (Gruber Assist), кој можел да произведе 100 вати сила.[131]

Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) изјавил дека иако не истражувале ниедна екипа или возачи, би можеле да ја разгледаат потребата за нов инспекциски систем за откривање такви измами.[128] Потоа UCI изјавил дека немало случај против Канчелара откако тврдењата добиле на важност.[129] Канчелара ги отфрлил тврдењата на Касани, велејќи дека тие се „глупи“ и далеку преризични да се направат.[129][132] Тој дури и кажал во белгискиот весник Het Nieuwsblad дека „никогаш немал батерии на (неговиот) велосипед."[129]

2011Уреди

Првата година на Канчелара во неговата нова екипа Леопард Трек, во која немал високо квалитетни помошници како во минатото, значело дека победувањето ќе биде потешко за Канчелара. Негова прва поголема трка во годината била Тирено-Адријатико, каде го освоил индивидуалниот хронометар на последната етапа.[133] Канчелара настапил на Милано-Сан Ремо со надежи за освојување на трката по втор пат.[134] Бил во бегството од осум возачи кои стигнале до целта.[134] Кога групата пристигнале на целта, Канчелара бил поразен во спринтот на линијата од Австралиецот Метју Гос и Канчелара ја поминал целта како втор.[134]

 
Канчелара на почетокот на Трката околу Фландрија.

Канчелара бил сметан како фаворит и главен кандидат на трите следни еднодневни трки - Е3 Харелбеке,[135] Трка околу Фландрија,[136][137] и Париз-Рубе[138] - поради неговите одлични резултати во сезоната 2010 и неговата добра форма во првата половина на сезоната 2011. Ги исполнил очекувањата и ја освоил Е3 Харелбеке, иако неколку пати му се дупнала гумата и имал неколку промени на велосипедот. Започнал соло напад на 16 километри пред целта и возел сам до целта за победа.[139] Следниот викенд, Канчелара ја започнал Трката околу Фландрија.[140] Отпочнал напад на околу 60 километри пред целта и го достигнал предводникот Силвен Шаванел; меѓутоа, Канчелара опаднал откако Шаванел не сакал да помогне со темпото и двајцата биле достигнати од групата зад нив на Мур ван Герардсберген.[137][140] На 4 километри пред целта, Канчелара нападнал два пати.[140] Неговиот прв напад бил следен од целата група, додека неговиот втор напад можел да го следи само Шаванел и Ник Нијенс.[137][140] Тројцата возеле до целта заедно, каде Нијенс победил, Шаванел бил втор, а Канчелара завршил на третото место.[137][140] Париз-Рубе бил следен на календарот за Канчелара.[141] Канчелара завршил како втор по раната несреќа, кога бил член на групата која не успеала да ги достигне водечките возачи.[141]

На први јуни, Канчелара ја започнал Трката околу Луксембург.[142] Го освоил прологот и бил првиот кој ја облекол водечката жолта маичка на трката.[142] Го држел водството до втората етапа, кога етапниот победник Линус Гердеман го презел водството од него.[143] Потоа, Канчелара возел на Тур де Свис и ја освоил воведната и завршната етапа на трката, кои обете биле индивидуални хронометри.[144][145] На крајот на јуни победил на националното друмско првенство откако го отспринтал Стив Морабито за победа, која била втора друмска титула за него.[146]

Канчелара настапил на Тур де Франс во јули, но не успеал да победи на екипниот хронометар или на индивидуалниот хронометар.[147][148] Следна за Канчелара била Вуелта а Еспања, каде ѝ помогнал на екипата да постигне победа на екипниот хронометар на првата етапа.[149] Последните настапи во сезоната 2011 биле на друмската трка и хронометарот на Светските друмски првенства. Канчелара стигнал со надеж за победа на третата последователна победа на хронометарската трка; меѓутоа, успеал да заврши само како трет зад победникот Мартин и второпласираниот Вигинс.[150][151] Четири дена подоцна, Канчелара настапил на друмската трка.[152] Трката се завршила во спринтерска завршница во која победил Марк Кевендиш; Канчелара за малку пропуштил медал откако завршил како четврти.[152][153]

2012Уреди

 
Фабијан се повредил при пад, додека излегувал од паркот Ричмонд, кон крај на олимписката друмска трка во Лондон во 2012. Ја завршил трката, иако имал сериозна повреда на десната рака.

На првите трки од сезоната 2012, Канчелара покажал добра форма: тој успеал да дојде до втората победа на макадамот на Страде Бјанке и однел победа на хронометарот на Тирено-Адријатико. На крајот од првиот монумент од годината, Милано-Сан Ремо, тој бил најсилниот возач во текот на подножјето на искачувањето Поџо, но бил отспринтан за победа од Сајмон Геранс.

Тој бил во одлична форма за белгиските пролетни класици, но падовите и механичките проблеми го држеле настрана од борбите во завршниците на Е3 Харелбеке и Гент-Вевелгем. Канчелара бил еден од фаворитите за победа на подновената Трката околу Фландрија, но се откажал од трката поради пад во зоната за храна. Добил четирикратна фрактура на десната клучна коска, која му ја уништила неговата пролетна кампања.[154][155]

Тој се вратил на натпреварувањата на 10 јуни во неговата татковина, возејќи на Тур де Свис. Канчелара изјавик дека бил нервозен пред почетокот на прологот, каде завршил на второто место, четири секунди зад победникот, возачот на Ликвигас-Канондејл Петер Саган.[156]

На Тур де Франс, Канчелара го освоил воведниот пролог во Лиеж; неговата петта таква победа на Тур.[157] По неговиот петти ден во жолтата маичка на Тур 2012, Канчелара го урнал долготрајниот рекорд на Рене Вито, како возач со најмногу жолти маички во кариерата, кој никогаш не победил на Тур.[158] На крајот ја изгубил маичката од Бредли Вигинс од Тим Скај откако задоцнил скоро 2 минути на седмата етапа, која завршила на стрмно искачување од прва категорија.[159] Се повлекол од трката по единаесеттата етапа со цел да се врати дома, каде неговата жена го родила нивното второ дете.[160]

Канчелара се вратил подготвен на олимписката друмска трка. Тој бил прв возач во масовното бегство, кога лошо ја зафатил една од последните десни кривини на 15 километри пред крајот на трката, со што паднал на неговото десно рамо. Ја завршил трката, задоцнувајќи пет минути зад победникот, Казахстанецот Александар Винокуров, но се наоѓал во очигледни болки и не можал да ја држи десната рака на велосипедот. Кога ја поминал целта заплакал и бил испратен во болница[161] каде било откриено дека сепак немал никаква фрактури.[162] Два дена по падот било објавено дека ќе настапи на олимпискиот хронометар и ќе ја брани неговата титула од Пекинг, но на крајот завршил само како седми.[163] Во август, Канчелара објавил дека става крај на сезоната 2012. Му била потребна дополнителна операција на неговата клучна коска со цел стабилизирање на коската.[164]

2013Уреди

 
Канчелара во последниот километар на Велодромот Рубе на Париз-Рубе 2013

Канчелара ја започнал сезоната 2013 со настапи на Трката околу Катар и Трката околу Оман, но не успеал да постигне победа.[165][166] По завршувањето на овие трки, настапил на Страде Бјанке и завршил на четвртото место.[167] Потоа, Канчелара возел на Тирено-Адријатико.[168] Бил близу етапна победа на индивидуалниот хронометар на седмата етапа, но ја пропуштил победата за дванаесет секунди.[168] Само пет дена подоцна, Канчелара настапил на Милано-Сан Ремо,[169] каде бил сметан како еден од фаворитите за победа на трката.[170][171] Трката била одржана во тешки временски услови, но Канчелара останал напред во групата и успеал да завршил на третото место откако изгубил во спринтот на целта.[169]

Негова прва победа во годината била на Е3 Харелбеке, по нападот на Уде Кваремонт, на 35 километри пред целта.[172] Неговата победа на Е3 Харелбеке го направила главен кандидат за победа на претстојната Трка околу Фландрија.[173] На последниот круг на Трката околу Фландрија, Канчелара нападнал на Уде Кваремонт и само Петер Саган успеал да го следи.[174] Заедно, двајцата возеле пред останатите учесници.[174] Потоа, Канчелара нападнал на околу 13 километри на ридот Патерберг.[174] Нападот на Канчелара бил успешен и возел сам до целта и ја освоил Трката околу Фландрија по вторпат.[174][175]

По Трката околу Фландрија, Канчелара возел на Шелдепрејс во Белгија.[176] Во текот на трката паднал на околу 50 километри по почетокот, но сепак ја завршил трката.[176] Следниот ден, Канчелара паднал додека возел на Париз-Рубе.[177] И покрај падот, многу сè уште го сметале Фабијан Канчелара за победа на Париз-Рубе.[178][178] На Париз-Рубе на 7 април, Канчелара бил нападнат повеќе пати од неговите ривали, но успеал да ги достигне нивните напади.[179] На околу 16 километри до целта, Канчелара направил потег, кога само Сеп Ванмарке и Здењек Штибар можеле да го следат.[179][180] Штибар отпаднал откако се судрил со гледач, оставајќи ги Канчелара и Ванмарке да возат до целта.[179][180] Кога двајцата стигнале на велодромот, каде се наоѓала целта, Канчелара успеал да го отспринта Сеп Ванмарке за победа по третпат на Париз-Рубе.[179][180] По трката, Канчелара изјавил дека нема да вози на Џиро д’Италија и на Тур де Франс, додека на Вуелта а Еспања планирал да настапи како дел од неговите подготовки за Светските првенства.[181][182]

 
Канчелара (десно) на подиумот за хронометарот на Светското друмско првенство.

На 7 јуни 2013 било објавено дека Канчелара ќе вози на Трката околу Австрија.[183][184] Следна трка за него била Тур де Свис.[185] Канчелара завршил на 16. место на индивидуалниот хронометар на воведната етапа.[186] Иако не успеал да освои етапа, Канчелара му помогнал на колегата Грегори Раст во победа на шестата етапа на трката.[187][188] Четири дена по Тур де Свис, Канчелара возел и победил на хронометарот на националното првенство по осми пат во неговата кариера.[189][190] На 1 јули 2013 било објавено дека Канчелара потпишал тригодишен договор со Трек, кој стапува во сила на 1 јануари 2014.[191]

По краткиот одмор, Канчелара настапил на Трката околу Австрија на 30 јуни. Го освоил индивидуалниот хронометар на седмата етапа со разлика од 22 секунди пред второпласираниот,[192] пред да заврши трката следниот ден.[193] На 26 јули, Канчелара присуствувал на презентацијата на екипата за Трката околу Полска.[194] Следниот ден завршил шеснаесет минути зад етапниот победник на првата етапа на трката.[195] Бил близу етапна победа кога завршил втор на седмата етапа, хронометар од 37 километри, кога завршил 56 секунди зад победникот Бредли Вигинс.[196] Канчелара се надевал на победа на хронометарот, поради што второто место го разочарало.[197]

Канчелара започнал на Вуелта а Еспања и ѝ помогнал на својата екипа за освојување на второто место на воведниот екипен хронометар на трката.[198] Го освоил индивидуалниот хронометар на етапата 11 со разлика од 37 секунди пред светскиот првак Тони Мартин.[199] Потоа, Канчелара возел како поддршка на екипниот предводник Крис Хорнер до седумнаесеттата етапа, кога ја напуштил трката со цел да се насочи на Светските првенства.[200] Канчелара бил кандидат за златен медал на обете трки, хронометарот и друмската трка на Светското друмско првенство UCI.[201][202] На 25 септември, Канчелара завршил на хронометарот, 48 секунди зад победникот Тони Мартин, на третото место, освојувајќи бронзен медал.[203] Четири дена подоцна, Канчелара настапил на друмската трка.[204] Во поголемиот дел од трката, Канчелара останал близу челото на трката.[204] Меѓутоа отпаднал на последното искачување на трката и успеал да дојде до десеттото место.[204] Кон крајот на декември, генералниот менаџер на РадиоШек-Леопард Лука Гверчилена изјавил дека Фабијан Канчелара ќе се обиде да го урне часовниот рекорд во текот на сезоната 2014.[205]

2014Уреди

Фабијан Канчелара ја започнал сезоната 2014 со настап на првото издание на трката Дубаи Тур.[206] Првата етапа на трката бил краток индивидуален хронометар, на кој Канчелара бил 25 секунди послаб од етапниот победник Тејлор Фини.[207] Канчелара успеал да го задржи петтото место во генералниот пласман до крајот на трката пред Бурџ Халифа во Дубаи.[208] Потоа, Канчелара настапил на Трката околу Катар,[209] каде негов најдобар резултат бил четврто место на третата етапа на трката, индивидуален хронометар.[210] Ја завршил трката на 67. место во генералниот пласман.[211] На 18 февруари, Канчелара ја започнал Трката околу Оман.[212] Пет дена подоцна ја завршил трката на 31. место.[213] Потоа, Канчелара настапил на Страде Бјанке,[214] каде завршил на шестото место зад победникот Михал Квјатковски.[215] Следна трка била Тирено-Адријатико, каде Канчелара покажал одредена форма на последната етапа, индивидуален хронометар, каде завршил на второто место.[216]

Следна трка за Канчелара била Милано-Сан Ремо, кој се одржал на 23 март.[217][218] Еднодневната трка завршила со масовен спринт по 294 километри.[217][218] Норвежанецот Александер Кристоф го освоил масовниот спринт на трката, додека Канчелара завршил на второто место.[217][218] Пет дена подоцна, настапил на Е3 Харелбеке каде завршил на деветтото место откако бил попречен од падот пред него и морал да менува гума.[219][220] Два дена подоцна возел на Гент-Вевелгем.[221] Канчелара на трката бил фаворит, но неговата цел за победа на трката била уништена на масовниот спринт, каде завршил на 28. место.[222][223]

Една недела по Гент-Вевелгем, Канчелара возел на Трката околу Фландрија.[224][225] На претпоследното искачување, Канчелара нападнал и само Сеп Ванмарке можел да го следи неговиот напад.[224][225] Двоецот ја извозел до крај патеката и ги достигнал претходните бегалци и група од четворица стигнала на целта заедно.[224][225] Канчелара ги отспринтал тројцата возачи за трета победа на Трката околу Фландрија.[224][225] Три дена подоцна, Канчелара возел на Шелдепрејс.[226] Четири дена по Шелдепрејс, Канчелара возел на Париз-Рубе.[225][227] Се одвоил на Карфур де л’Арбр, но со себе повлекол уште возачи.[225][227] Групата стигнала на целта дваесет секунди по победникот, каде Канчелара успеал да стигне до третото место.[225][227]

Во септември, Канчелара објавил дека нема да настапи на хронометарот на Светското првенство во друмски велосипедизам, зачувувајќи ја неговата енергија за друмската трка на истото првенство, бидејќи профилот на трката подобро му одговарала.[228] Се повлекол од Вуелта а Еспања пред осумнаесетта етапа за подобро да се подготви за оваа трка.[229]

2015Уреди

 
Канчелара на Тур де Свис 2015

Сезоната 2015 на Канчелара започнала добро со победа на втората етапа на Трката околу Оман. Ја отспринтал водечката група од околу десет возачи и стигнал до победата.[230] На италијанската трка Тирено-Адријатико имал добар пролог, освојувајќи го второто место зад Адријано Малори за само една секунда. Подоцна, го освоил завршниот хронометар на трката.[231] На Милано-Сан Ремо, Канчелара бил дел од водечката група и спринтал до седмото место. На крајот на март, Канчелара доживеал лош пад на Е3 Харелбеке, здобивајќи се со две мали фрактури, со што ја довел во опасност сезоната на класиците.[232] Се вратил на Трката на Фјордовите на крајот на мај без да забележи особен резултат. На домашна почна на Тур де Свис, успеал да дојде до второ место на воведниот пролог[233] и трето место на индивидуалниот хронометар на последната етапа.[234]

На Тур де Франс, Канчелара завршил трет на индивидуалниот хронометар на првата етапа.[235] На втората етапа ја добил жолтата маичка благодарение на третото место, што му донело четири бонус секунди.[236] Бил вклучен во масовен пад на третата етапа и полека ја завршил трката. По посетата во болница било откриено дека имал две фрактури и морал да ја напушти трката.[237]

Се вратил на трките на Вуелта а Еспања, со цел да ја врати својата форма за светското првенство. Стомачен вирус го натерал да ја напушти трката на третата етапа, исфрлајќи го од натпреварување за Светското друмско првенство.[238] На 11 ноември 2015 година, имајќи сезона со сериозни повреди и болести, Канчелара објавил дека ќе се повлече на крајот на сезоната 2016.[239]

2016Уреди

На последната сезона како професионалец, започнал со победа на Трофео Сера де Трамунтана на крајот на јануари.[240] Две недели подоцна, го освоил хронометарот на Волта ао Алгарве, пред Тони Мартин.[241] На почетокот на март ја освоил третата сезона во сезоната на Страде Бјанке - негова трета победа на трката,[242] заработувајќи си сектор кој ќе биде именуван во негова чест.[243] Ја освоил завршната етапа на Тирено-Адријатико, негова шеста етапна хронометарска победа на Тирено, пред да настапи на Милано-Сан Ремо.[244]

На Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро, Фабијан Канчелара го освоил својот трет олимписки медал, победувајќи на хронометарот, пред Том Димулен и Крис Фрум.[245]

Фабијан Канчелара ја имал својата последна професионална друмска трка на 22 октомври 2016 година, возејќи на Јапонскиот куп.[246]

Личен животУреди

Фабијан Канчелара е роден во италијанско семејство, кое живеело во Волен кај Берн, Швајцарија.[6] Канчелара пораснал со скијање пред да го прифати велосипедизмот како негов главен спорт.[6] Канчелара течно говори англиски, италијански, француски и германски.[6] Се венчал со неговата сопруга Стефани во 2006.[7] Подоцна истата година станал татко, откако Стефани родила мало девојче,[7] која го добила името Џулијана.[247] Нивната втора ќерка, Елина, се родила на 13 јули 2012[248] Живеат во Берн, Швајцарија.[7] Канчелара течно говори англиски, италијански, француски и германски јазик.[6]

ДостигнувањаУреди

2006
2007
 • По двете претходни победи на пролог во 2004 и 2007 година, Канчелара ја освоил својата прва друмска етапа на Тур де Франс, претекнувајќи ги главните спринтери во групата.[250]
2008
 • Канчелара го освоил својот втор класик Милано-Сан Ремо, одвојувајќи се од главната група во завршните километри.[251]
 • Канчелара го освоил златниот медал на хронометарот на Олимпијадата во Пекинг, завршувајќи половина минута пред најблискиот соперник.[252]
2009
 • Канчелара ги освоил двете од трите хронометарски етапи на Вуелта а Еспања, носејќи ја водечката златна маичка пет дена.[253][254]
 • Канчелара ја освоил третата рекордна светска хронометарска титула на домашен терен во Мендризио. Освојувајќи го златниот медал со скоро минута и пол пред другите, Канчелара возел на едно тркало во последните 200 метри поздравувајќи ја публиката.[255]
2010
 • Канчелара се одвоил од Том Бонен на Мур ван Герардсберген за победа на Трката околу Фландрија 2010. Со тоа, станал дванаесетти велосипедист кој ги освоил трите воведни монументи  – Милано-Сан Ремо, Трка околу Фландрија и Париз-Рубе – во кариерата.[256]
 • Го изедначил подвигот на сонародникот Хајри Зутер од 1923 година, кога во иста година победил и на Париз-Рубе.[257]
 • Канчелара поставил нов рекорд кога ја освоил четвртата хронометарска титула на Светското првенство во Австралија.[258]
2012
 • На Тур де Франс, Канчелара поставил нов рекорд по поминати денови во жолта маичка, надминувајќи го подвигот на Рене Вјето од 26 дена.[259]
2013
 • Како во 2010 година, Канчелара повторно ги освоил Трката околу Фландрија и Париз-Рубе во иста година.[260][261]
2014
 • Канчелара дошол до втора последователна победа на Трката околу Фландрија. Негова трета победа на трката,[262] и седми монумент, што го правело шести возач за таков подвиг.
2016
 • Канчелара победил на Страде Бјанке, трка со сектори на земјени патишта слични на калдрмата на Париз-Рубе, по трет пат. Како последица на успехот, еден сектор од патеката бил именуван во негова чест.[263]
 • Канчелара ја освоил десеттата победа на националното хронометарско првенство.[264]
 • Канчелара го освоил златниот медал на хронометарот на Олимпијадата во Рио де Жанеиро, завршувајќи 47 секунди пред најблискиот соперник.[265] Ова му било 75. и последна професионална победа.

Друмски велосипедизамУреди

1998
1.   Светски јуниорски хронометарски првак
1999
1.   Светски јуниорски хронометарски првак
2000
2. Светско хронометарско првенство под 23 години
2001
1.   Краен пласман Трка околу Родос
1. Пролог
2. ГП Еди Меркс (со Мајкл Роџерс)
2. Дуо Норман (со Мајкл Роџерс)
2002
1.   Национален хронометарски првак
1. ГП Еди Меркс (со Ласло Бодроги)
1.   Краен пласман ГП Ерик Бројкинк
1. Етапа 3b
1.   Краен пласман Трка околу Родос
1. Пролог
1. ЗЛМ Тур
1. Етапа 1 Трка околу Австрија
1. Етапа 3 Трка околу Бохемија
2. Хроно на народите
2003
Тур де Романди
1. Пролог
1. Бодовен пласман
1. Пролог Тур де Свис
1. Етапа 4 Трка околу Белгија
1. Етапа 6 (ТТТ) Медитеранска трка
2004
1.   Национален хронометарски првак
1. Пролог Тур де Франс
1. Етапа 1 Сетмана Каталана
1. Етапа 4 Трка околу Луксембург
1. Етапа 4 Трка околу Катар
4. Париз-Рубе
2005
1.   Национален хронометарски првак
1. Етапа 4 Париз-Ница
1. Етапа 5 Сетмана Каталана
2. Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 4
3. Светско хронометарско првенство
2006
1.   Светски хронометарски првак
1.   Швајцарски хронометарски првак
1.   Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Париз-Рубе
1. Пролог Волта а Каталуња
1. Етапа 5 Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2007
1.   Светски хронометарски првак
1.   Швајцарски хронометарски првак
Тур де Франс
1. Пролог
1. Етапа 3
Тур де Свис
1. Пролог
1. Етапа 9 (IТТ)
2. Е3 Харелбеке
2008
1. Олимписки хронометарски првак
1.   Швајцарски хронометарски првак
1.   Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Етапа 5
1. Милано-Сан Ремо
1. Монте Паски Ероика
Тур де Свис
1. Етапа 7
1. Етапа 9
1. Бодовен пласман
1. Пролог Трка околу Калифорнија
1. Пролог Трка околу Луксембург
1. Етапа 20 (ITT) Тур де Франс
2. Олимписка друмска трка
2. Париз-Рубе
2009
1.   Светски хронометарски првак
1.   Швајцарски друмски првак
1.   Краен пласман Тур де Свис
1. Пролог
1. Етапа 9 (ITT)
1. Бодовен пласман
Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ITT)
1. Етапа 7 (ITT)
1. Етапа 1 (ITT) Тур де Франс
1. Пролог Трка околу Калифорнија
2010
1.   Светски хронометарски првак
1.   Краен пласман Трка околу Оман
1. Париз-Рубе
1. Трка околу Фландрија
1. Е3 Харелбеке
Тур де Франс
1. Пролог (ITT)
1. Етапа 19 (ITT)
1. Пролог Тур де Свис
2011
1.   Швајцарски друмски првак
1. Е3 Харелбеке
Тур де Свис
1. Пролог
1. Етапа 9 (ITT)
1. Пролог Трка околу Луксембург
1. Етапа 7 (ITT) Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2. Милано-Сан Ремо
2. Париз-Рубе
3. Трка околу Фландрија
3. Светски хронометарско првенство
2012
1.   Национален хронометарски првак
1. Страде Бјанке
1. Пролог Тур де Франс
1. Етапа 7 (ITT) Тирено-Адријатико
2. Милано-Сан Ремо
2013
1.   Национален хронометарски првак
1. Е3 Харелбеке
1. Трка околу Фландрија
1. Париз-Рубе
1. Етапа 7 (ITT) Трка околу Австрија
1. Етапа 11 (ITT) Вуелта а Еспања
Светско друмско првенство
3.   Индивидуален хронометар
10. Друмска трка
3. Милано-Сан Ремо
4. Страде Бјанке
2014
1.   Национално хронометарско првенство
1. Трка околу Фландрија
2. Милано-Сан Ремо
3. Париз-Рубе
5. Краен пласман Дубаи Тур
6. Страде Бјанке
9. Е3 Харелбеке
2015
1. Етапа 2 Трка околу Оман
1. Етапа 7 (ITT) Тирено-Адријатико
7. Милано-Сан Ремо
2016
1.   Олимписки хронометар
1.   Национално хронометарско првенство
1. Страде Бјанке
1. Трофео Сера де Трамунтана
1. Етапа 3 (ITT) Волта ао Алгарве
1. Етапа 7 (ITT) Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ITT) Тур де Свис
2. Трка околу Фландрија
4. Е3 Харелбеке
4. Гент-Вевелгем
6. Трофео Поленка-Порт де Андрат
7. Краен пласман Трка Дубаи

Резултати од монументитеУреди

Оваа табела ги покажува резултатите на Фабијан Канчелара на петте велосипедските монументи.

Година Милано-Сан Ремо Трка околу Фландрија Париз-Рубе Лиеж-Бастон-Лиеж Џиро ди Ломбардија
2003 73.
2004 42. 4.
2005 62. 8.
2006 25. 6. Победник
2007 110. 53. 19.
2008 Победник 23. 2.
2009 49.
2010 17. Победник Победник
2011 2. 3. 2.
2012 2. СО
2013 3. Победник Победник
2014 2. Победник 3.
2015 7.
2016 31. 2. 40.

СО = се откажал
— = не настапил

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Швајцарскиот Спартак забрзува за успех – swissinfo.ch“. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Фабијан Канчелара“. SR/Olympic Sports. Sports-Reference.com. конс. 9 декември 2010. 
 3. 3,0 3,1 3,2 „Фабијан Канчелара“. RadioShack-Leopard. конс. 3 април 2013. 
 4. Мидоус, Марк. „Освојувањето на Тур е сон, не цел - Канчелара“, „Reuters“, 5 јули 2012 (посет. 3 август 2012 г). (на (англиски))
 5. Фабијан Канчелара“, „ESPN.com“, ESPN (посет. 3 април 2013 г). (на (англиски))
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Cycling Weekly. „Фабијан Канчелара: Профил на возачот“, „Cycling Weekly“, IPC Media Ltd., 20 јуни 2011 (посет. 13 април 2013 г). Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „CW FB Bio“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Едвард Пикеринг (6 ноември 2010). „Fabian Cancellara Interview: Fabian the fabulous“. Cycle Sport ((англиски)). IPC Media Sports & Leisure. конс. 2 април 2013. 
 8. 8,0 8,1 „Фабијан Канчелара“. Cycling Archives. de Wielersite. конс. 7 април 2013. 
 9. Тим Малони. „Mega Mapei wants to regain top spot in '02“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 3 август 2012 г).
 10. „Шефот на Мапеи Сквинци ќе се бори против допингот dailypeloton.com“. 
 11. Трансфери на возачи за 2002-2003“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 23 декември 2002 (посет. 22 септември 2013 г).
 12. Бетини ја освои својата прва Медитеранска трка“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 февруари 2003 (посет. 22 септември 2013 г).
 13. 13,0 13,1 Џеф Џонс. „Ван Петегем се враќа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 6 април 2003 (посет. 22 септември 2013 г).
 14. Swiss timing rules Romandie prologue“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 април 2003 (посет. 22 септември 2013 г).
 15. Џеф Џонс. „Hamilton saves the best till last“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 4 мај 2003 (посет. 22 септември 2013 г).
 16. Џеф Џонс. „Rogers takes lead with strong time trial“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 24 мај 2003 (посет. 22 септември 2013 г).
 17. Џеф Џонс. „Cancellara storms home“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 јуни 2003 (посет. 22 септември 2013 г).
 18. 18,0 18,1 Канчелара може повеќе отколку хронометар“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 25 февруари 2004 (посет. 22 септември 2013 г).
 19. Успех за Канчелара“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 март 2004 (посет. 22 септември 2013 г).
 20. 20,0 20,1 Крис Хенри. „Mooi win for Wesemann“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 4 април 2004 (посет. 22 септември 2013 г).
 21. 21,0 21,1 21,2 Крис Хенри. „"Otroligt!" Bäckstedt gets his dream win in Roubaix“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 април 2004 (посет. 22 септември 2013 г).
 22. Етапа 4 - 29 мај: Бетембург-Бетембург ITT, 9,8 км“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 мај 2004 (посет. 22 септември 2013 г).
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 Olympics Athlete - Fabian Cancellara“, „ESPN.com“, ESPN (посет. 2 април 2013 г).
 24. 24,0 24,1 Тим Малони. „Un bravo ragazzo: Cancellara crushes in Tour prologue“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 јули 2004 (посет. 22 септември 2012 г).
 25. Тим Малони. „Norway does it Thor's way“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 јули 2004 (посет. 22 септември 2012 г).
 26. 26,0 26,1 Тим Малони. „Mick makes it real this time“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 септември 2004 (посет. 22 септември 2013 г).
 27. 27,0 27,1 Тим Малони. „Хет-трик за Фреир во Верона“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 октомври 2004 (посет. 22 септември 2012 г).
 28. Жан-Франсоа Кене. „Fabian Cancellara puts the hammer down“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 10 март 2005 (посет. 22 септември 2013 г).
 29. 29,0 29,1 Нема проблеми за Контадор“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 25 март 2005 (посет. 22 септември 2013 г).
 30. Тим Малони. „Flahute Fiesta! Tom Boonen wins Ronde Van Vlaanderen“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 април 2005 (посет. 22 септември 2013 г).
 31. Антони Тан и Тим Малони. „Boonen does the double“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 10 април 2005 (посет. 22 септември 2013 г).
 32. More Fassa success“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 јуни 2005 (посет. 22 септември 2013 г).
 33. Етапа 5 - 5 јуни: Вилц-Дикирх, 155 км“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 јуни 2005 (посет. 22 септември 2013 г).
 34. Стартна листа“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 22 септември 2013 г).
 35. Џеф Џонс. „Pippo pips Paolini in Hamburg“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 31 јули 2005 (посет. 22 септември 2013 г).
 36. 36,0 36,1 Шејн Стоукс и Ернан Алварез Масијас. „Гутиерез и Канчелара освоија сребро и бронза“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 септември 2005 (посет. 22 септември 2012 г).
 37. 37,0 37,1 Шејн Стоукс и Ернан Алварез Масијас. „Très bon Boonen“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 25 септември 2005 (посет. 22 септември 2012 г).
 38. 38,0 38,1 Џеф Џонс и Шејн Стоукс. „Последни вести за 22 јули 2005“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 25 јули 2005 (посет. 24 септември 2013 г).
 39. Возачки трансфери за 2005-2006“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 9 ноември 2005 (посет. 24 септември 2013 г).
 40. Тим Малони. „Cancellara takes stormy weather time test“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 март 2006 (посет. 24 септември 2013 г).
 41. Тим Малони. „And the angels sing: Pozzato power wins Milano-Sanremo for Quick.Step“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 18 март 2006 (посет. 24 септември 2012 г).
 42. 42,0 42,1 Џеф Џонс. „Бонен се израмни со Рас“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 25 март 2006 (посет. 24 септември 2013 г).
 43. 43,0 43,1 Џеф Џонс и Брехт Декалуве. „Томеке е крал на Фландрија, повторно“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 2 април 2006 (посет. 24 септември 2013 г).
 44. Хедвиг Кренер и Џеф Џонс. „The mean machine takes first Roubaix win for CSC“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 9 април 2006 (посет. 24 септември 2013 г).
 45. „team-csc.com“. team-csc.com. конс. 3 август 2012. 
 46. A.S.O. – Amaury Sport Organisation (9 април 2006). „Paris-Roubaix 2006“. Letour.fr. конс. 3 август 2012. 
 47. A.S.O. – Amaury Sport Organisation (9 април 2006). „Париз-РУбе 2006“. Letour.fr. конс. 3 август 2012. 
 48. Cancellara continues where he left off“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 15 мај 2006 (посет. 24 септември 2012 г).
 49. Стартна листа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 јули 2006 (посет. 24 септември 2013 г).
 50. Канчелара победи сам“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 август 2006 (посет. 24 септември 2013 г).
 51. Етапа 5 - 5 август: Хелсингер ITT, 14 км“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 август 2006 (посет. 24 септември 2012 г).
 52. 52,0 52,1 Етапа 6 - 6 август: Гилелеје - Фредериксберг, 155 км“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 6 август 2006 (посет. 24 септември 2013 г).
 53. Шејн Стоукс. „Team CSC muy rápido“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 26 август 2006 (посет. 24 септември 2012 г).
 54. 54,0 54,1 Хедвиг Кренер. „Фабијан, суперчовекот“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 21 септември 2006 (посет. 24 септември 2013 г).
 55. 55,0 55,1 Hedwig Kröner. „Бетини додаде виножито на златото“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 24 септември 2006 (посет. 24 септември 2013 г).
 56. Стартна листа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 18 февруари 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 57. Марк Залевски. „Leipheimer puts stamp on California: "It's my turn!"“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 23 февруари 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 58. Тим Малони. „Oscar the Cat takes his second Sanremo win“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 24 март 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 59. 59,0 59,1 Грегор Браун. „Boonen follows in the footsteps of Van Looy“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 31 март 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 60. Грегор Браун и Брехт Декалуве. „Ballan blasts Hoste for monumental win“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 април 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 61. Грегор Браун и Брехт Декалуве. „O'Grady the great!“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 15 април 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 62. 62,0 62,1 Шејн Стоукс. „World TT champ back on track“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 јуни 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 63. Шејн Стоукс. „Flying Karpets grabs Tour de Suisse“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 24 јуни 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 64. Шејн Стоукс. „Schleck king of the Virages once more“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 19 јуни 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 65. Тим Малони. „Rainbow fades to yellow in London Town“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 јули 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 66. 66,0 66,1 Грегор Браун и Лора Вајсло. „Steegmans and Boonen rule Belgian finish“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 9 јули 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 67. Грегор Браун и Лора Вајсло. „Maillot Jaune Cancellara jumps clear“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 10 јули 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 68. Грегор Браун и Брехт Декалуве. „Gerdemann scores one for the new breed“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 14 јули 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 69. 69,0 69,1 Грегор Браун. „Cancellara reigns as World Champion“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 17 септември 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 70. „Final Results - Elite Men's Road Race“ (PDF). Меѓународен велосипедистички сојуз. 30 септември 2007. конс. 30 септември 2013. 
 71. Грегор Браун. „Italian Paolo Bettini prevails in Stuttgart“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 30 септември 2007 (посет. 30 септември 2013 г).
 72. Марк Залевски. „Cancellara burns through California prologue“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 17 февруари 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 73. Грегор Браун. „Cancellara tops Ballan in Eroica duel“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 март 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 74. Грегор Браун. „World Champ Cancellara does the double“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 март 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 75. Грегор Браун. „Chicchi kicks in wet Tirreno finale“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 18 март 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 76. Грегор Браун. „Cancellara fires to win Sanremo solo“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 март 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 77. Грегор Браун. „Tom Boonen blasts clash of the titans“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 април 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 78. Сузан Вестемајер. „Cancellara fastest in Luxembourg“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 4 јуни 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 79. 79,0 79,1 79,2 Грегор Браун. „Cancellara repeats, Kreuziger takes overall“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 јуни 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 80. Шејн Стоукс. „Cancellara hoofs it to solo Swiss success“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 20 јуни 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 81. Тур де Франс 2008 - Стартна листа“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 4 октомври 2013 г).
 82. Sastre and Steegmans speed to success“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 јули 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 83. Сју Џорџ и Лора Вајсло. „Piepoli and Schumacher Tour de France samples positive for CERA“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 октомври 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 84. 84,0 84,1 Бен Аткинс. „Sánchez takes gold in Spanish master-class“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 август 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 85. „IOC Executive Board decision regarding Davide Rebellin“ (PDF). Меѓународен олимписки комитет. www.olympic.org. 11 ноември 2009. конс. 4 октомври 2013. 
 86. Kolobnev still waiting for Olympic bronze“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 21 јануари 2010 (посет. 4 октомври 2013 г).
 87. 87,0 87,1 87,2 Cancellara receives silver medal from Beijing Olympic road race“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 18 декември 2010 (посет. 4 октомври 2013 г).
 88. 88,0 88,1 Грегор Браун. „Cancellara realises dream with Olympic TT gold“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 август 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 89. VeloNews.com. „Cancellara takes a pass on worlds“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 22 септември 2008 (посет. 4 октомври 2012 г).
 90. Питер Хајмас. „Cancellara Swiss Male Athlete of the Year“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 декември 2008 (посет. 4 октомври 2013 г).
 91. 91,0 91,1 Марк Залевски. „Cancellara tops in California capital“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 14 февруари 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 92. Грегор Браун. „Tirreno-Adriatico kicks off Italy's grand races“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 6 октомври 2013 г).
 93. Грегор Браун. „Scarponi takes Tirreno's Camerino stage and overall lead“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 март 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 94. Cycling News. „Devolder repeats win in Flanders“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 март 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 95. Лора Вајсло и Брехт Декалуве. „Boonen's magical third!“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 април 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 96. Сузан Вестемајер. „Cancellara roars to Suisse lead“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 јуни 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 97. 97,0 97,1 Грегор Браун. „Cancellara captures Suisse victory“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 21 јуни 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 98. VeloNews.com. „European championships: Boonen claims Belgian road crown; France gets Champion“, „Velo News“, Competitor Group, Inc., 29 јуни 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 99. Антони Тан. „Cancellara motors in Monaco parade“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 4 јули 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 100. Антони Тан. „Fedrigo claims another stage for France“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 јули 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 101. Грегор Браун. „Cancellara motors to win in Vuelta's opening time trial“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 август 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 102. Ле Кларк. „Greipel wins a wet, classic Vuelta stage to Liège“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 септември 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 103. Шејн Стоукс. „Cancellara rules wet time trial in Valencia, re-takes overall lead“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 септември 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 104. Сузан Вестемајер. „Cunego conquers Vuelta's first mountain finish, Evans takes lead“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 6 септември 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 105. Грегор Браун. „Cunego Worlds favourite on Mendrisio's climbers' course“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 6 октомври 2013 г).
 106. 106,0 106,1 106,2 106,3 Ричард Мур. „Cancellara storms to third World time trial title“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 24 септември 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 107. „Time Trial Men Elite Results“. Меѓународен велосипедистички сојуз. 24 септември 2009. Архивирано од изворникот на 6 октомври 2013. 
 108. 108,0 108,1 108,2 Ричард Мур. „Evans becomes road World Champion in Mendrisio“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 септември 2009 (посет. 6 октомври 2013 г).
 109. „Men's Road Race Results“. Меѓународен велосипедистички сојуз. 27 септември 2009. Архивирано од изворникот на 6 октомври 2013. 
 110. 110,0 110,1 Стивен Фаранд. „Boasson Hagen blasts to time trial win“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 19 февруари 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 111. Брехт Декалуве. „Cancellara claims E3 Prijs Vlaanderen - Harelbeke“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 март 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 112. 112,0 112,1 112,2 112,3 112,4 Брехт Декалуве. „The sun shines for the Swiss champion in Flanders“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 4 април 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 113. Fabian Cancellara wins the Tour of Flanders“, „The Guardian“, Guardian Media Group, 4 април 2010 (посет. 13 април 2010 г).
 114. Тајлер, Ричард. „Cancellara dreams of all winning all five of cycling monuments“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 4 април 2010 (посет. 20 април 2010 г).
 115. 115,0 115,1 115,2 Брехт Декалуве. „Cancellara crowned king of the cobbled Classics“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 април 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 116. Меклири, Џон. „Paris–Roubaix 2010: Fabian Cancellara blows away rivals to win second successive Classic“, „The Daily Telegraph“, Telegraph Media Group, 10 април 2010 (посет. 13 април 2010 г).
 117. VeloNews.com. „Cancellara will take a pass on remaining classics“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 15 април 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 118. Cancellara time trials to win in Tour de Suisse opener“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 јуни 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 119. Даниел Бенсон. „Fränk Schleck wins Tour de Suisse“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 20 јуни 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 120. Cycling News. „Cancellara wins prologue time trial“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 јули 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 121. Ле Кларк. „Chavanel takes stage and yellow in Spa“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 јули 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 122. Ле Кларк. „Carnage on the cobbles!“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 6 јули 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 123. Ричард Мур. „Chavanel races to victory in first mountains stage“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 10 јули 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 124. Хедвиг Кренер. „Contador bests Schleck, remains in yellow“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 24 јули 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 125. 125,0 125,1 Хедвиг Кренер. „Contador bests Schleck, remains in yellow“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 24 јули 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 126. Роб Џонс. „King Thor roars to Worlds victory“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 октомври 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 127. New team signs Fabian Cancellara“, „ESPN.com“, ESPN, 30 ноември 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 128. 128,0 128,1 128,2 Остен, Ијан. „Batteries Power New Talk of Cheating in Cycling“, „The New York Times“, The New York Times Company, 4 јуни 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 129. 129,0 129,1 129,2 129,3 129,4 129,5 VeloNews.com. „Fabian Cancellara calls motorized bike claims ‘stupid,’ as UCI looks at scanning bikes“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 1 јуни 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 130. 130,0 130,1 Маки, Роберт. „Cycling Allegation Propelled by Video Analysis on YouTube“, „The Lede“, 5 јуни 2010 (посет. 12 октомври 2012 г).
 131. Џеред Грубер. „Cancellara denies bike motor story, others debate the issue“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 1 јуни 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 132. Cycling hit by 'mechanical doping' claims“, „BBC Sport“, BBC, 3 јуни 2010 (посет. 12 октомври 2013 г).
 133. Стивен Фаранд. „Cancellara crushes final Tirreno stage“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 15 март 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 134. 134,0 134,1 134,2 Бери Рајан. „Goss wins Milan-San Remo“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 19 март 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 135. Брехт Декалуве. „Cancellara favourite in E3 as Boonen heads to Gent-Wevelgem“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 13 октомври 2013 г).
 136. Cycling News. „Cancellara the man to beat at Tour of Flanders“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 13 октомври 2013 г).
 137. 137,0 137,1 137,2 137,3 Нил Роџерс. „Fabian Cancellara looks back at ‘an amazing race’“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 3 април 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 138. Cycling News. „Paris–Roubaix 2011 Preview“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 13 октомври 2013 г).
 139. Cycling News. „Cancellara cruises to victory in late solo breakaway“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 26 март 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 140. 140,0 140,1 140,2 140,3 140,4 Брехт Декалуве. „Nuyens makes his big break through“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 19 февруари 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 141. 141,0 141,1 Брехт Декалуве. „Van Summeren solos to gutsy victory at Paris–Roubaix“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 10 април 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 142. 142,0 142,1 Cycling News. „Cancellara crushes in Luxembourg prologue“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 јуни 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 143. Cycling News. „Gerdemann doubles up in Luxembourg“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 јуни 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 144. Сузан Вестемајер. „Cancellara wins Tour de Suisse opener“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 јуни 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 145. Бери Рајан. „Leipheimer erases deficit to Cunego, wins overall“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 19 јуни 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 146. Cycling News. „Cancellara beats BMC to take the title“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 26 јуни 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 147. Ле Кларк. „Garmin-Cervelo wins team time trial“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 јули 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 148. Ле Кларк. „Evans conquers all with picture perfect time trial“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 23 јули 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 149. Кларк, Ле. „Leopard Trek claims team time trial“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 20 август 2011 (посет. 13 октомври 2011 г).
 150. Питер Хајмас. „Martin wins his first elite men's time trial world championship“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 21 септември 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 151. Results / Résultats: Time Trial Elite Men / Contre la montre Hommes Elite“ (PDF), „Sport Result“, Tissot Timing, 21 септември 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 152. 152,0 152,1 Питер Косинс. „Cavendish sprints out of nowhere to Worlds victory ahead of Goss“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 25 септември 2011 (посет. 13 октомври 2013 г).
 153. „Final Results / Résultats finaux: Men's Road Race / Course en ligne – Hommes“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 25 септември 2011. конс. 13 октомври 2013. 
 154. „Канчелара паднал на Трката околу Фландрија“. Cyclingnews.com. 1 април 2012. конс. 14 јули 2012. 
 155. http://twitter.com/#!/RSNT/statuses/186738692239523840
 156. Канчекара несигурен за неговата форма пред хронометарот на Тур де Свис“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 10 јуни 2012 (посет. 10 јуни 2012 г).
 157. Бенсон, Даниел. „Канчелара победил на прологот на Тур де Франс 2012 во Лиеж“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 30 јуни 2012 (посет. 1 јули 2012 г).
 158. http://www.cyclingnews.com/news/cancellara-winning-the-tour-is-a-dream-not-a-goal
 159. Фрум победи на седмата етапа на Тур; Вигинс го презеде водството во генералниот пласман“, „Velo News“, Competitor Group, Inc., 7 јули 2012 (посет. 9 јули 2012 г).
 160. Канчелара се повлекува од Тур де Франс“, 12 јули 2012 (посет. 12 јули 2012 г).
 161. Канчелара во болница по олимписката друмска трка“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 28 јули 2012 (посет. 28 јули 2012 г).
 162. Нема ништо скршено кај Фабијан Канчелара по падор“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 29 јули 2012 (посет. 29 јули 2012 г).
 163. Канчелара потврдил дека ќе настапи на олимпискиот хронометар“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 30 јули 2012 (посет. 30 јули 2012 г).
 164. Канчелара става крај на сезоната 2012“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 23 август 2012 (посет. 19 декември 2012 г).
 165. Бери Рајан. „Tour of Qatar: Cavendish wins final stage and overall“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 февруари 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 166. Стивен Фаранд. „Bouhanni wins final stage of Tour of Oman“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 февруари 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 167. Стивен Фаранд. „Moser thrills tifosi with Strade Bianche win“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 2 март 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 168. 168,0 168,1 Даниел Бенсон. „World champion Tony Martin wins final Tirreno time trial“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 март 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 169. 169,0 169,1 Cycling News. „Gerald Ciolek wins Milan-San Remo“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 18 март 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 170. VeloNews.com. „Peter Sagan looks like the man to beat at 2013 Milano-Sanremo“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 16 март 2013 (посет. 3 април 2013 г).
 171. Меклири, Џон. „Milan-Sanremo 2013: race preview“, „The Daily Telegraph“, Telegraph Media Group, 15 март 2013 (посет. 13 април 2013 г).
 172. Cycling News. „Cancellara wins E3 Harelbeke 2013“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 март 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 173. Бенсон, Даниел. „Cancellara, Sagan and Boonen headline“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 15 октомври 2013 г).
 174. 174,0 174,1 174,2 174,3 Декалуве, Брехт. „Cancellara wins Tour of Flanders“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 31 март 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 175. Switzerland's Fabian Cancellara wins Tour of Flanders for second time“, „The Guardian“, Guardian Media Group, 15 октомври 2013 (посет. 13 април 2010 г).
 176. 176,0 176,1 Грегор Браун. „Cancellara’s Paris-Roubaix threatened by Scheldeprijs crash“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 3 април 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 177. Матје Боден. „Cancellara crashes during Paris-Roubaix recon“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 4 април 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 178. 178,0 178,1 Даниел Бенсон. „Paris-Roubaix Preview: Can anyone stop Fabian Cancellara?“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 15 октомври 2013 г). Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „CN 13 PR P“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 179. 179,0 179,1 179,2 179,3 Cycling News. „Cancellara wins his third Paris–Roubaix“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 април 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 180. 180,0 180,1 180,2 VeloNews. „Fabian Cancellara wins 2013 Paris-Roubaix“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 7 април 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 181. Cycling News. „No Giro or Tour for Cancellara?“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 17 април 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 182. Грегор Браун. „Fabian Cancellara to skip Giro d'Italia and Tour de France“, „Cycling Weekly“, IPC Media Ltd., 18 април 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 183. Österreich Rundfahrt (7 јуни 2013). „Трка околу Австрија“. Twitter. конс. 15 октомври 2013. 
 184. Џулиен Прето. „No Tour de France ride for Fabian Cancellara“, „stuff.co.nz“, Fairfax New Zealand Limited, 8 јуни 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 185. Tour de Suisse 2013“, „Cyclingnews.com“, Future plc (посет. 15 октомври 2013 г).
 186. Meyer wins time trial opener in Tour de Suisse“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 јуни 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 187. Вин, Најџел. „Gregory Rast wins Tour de Suisse stage six from breakaway“, „Cycling Weekly“, IPC Media, 13 јуни 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 188. Фабијан Канчелара (13 јуни 2013). „@f_cancellara“. Twitter. конс. 15 октомври 2013. 
 189. Cycling News. „Cancellara claims 8th national time trial title“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 19 јуни 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 190. VeloNews.com. „Cancellara, Westra, Van Dijk win national TT titles“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 19 јуни 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 191. VeloNews.com. „Cancellara signs with Trek for three years“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 1 јули 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 192. Cycling News. „Cancellara wins Tour of Austria time trial“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 6 јули 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 193. Cycling News. „Bertazzo sprints to final stage win in Tour of Austria“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 јули 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 194. Стивен Фаранд. „Gallery: Cancellara, Hushovd and Phinney star at the Tour of Poland“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 јули 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 195. Питер Хајмас. „Ulissi wins opening stage at Tour of Poland“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 јули 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 196. Прајд, Кени. „Bradley Wiggins wins Tour of Poland time trial“, „Cycling Weekly“, IPC Media, 3 август 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 197. Cancellara misses out on goal of winning time trial but believes Poland is good foundation for worlds“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 3 август 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
 198. VeloNews.com. „Астана ја освои првата етапа на Вуелта а Еспања 2013“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 24 август 2013 (посет. 12 декември 2013 г).
 199. VeloNews.com. „Канчелара го освои индивидуалниот хронометар на етапата 11 на Вуелта а Еспања 2013“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 4 септември 2013 (посет. 12 декември 2013 г).
 200. Cycling News. „Канчелара се повлече од Вуелта“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 септември 2013 (посет. 12 декември 2013 г).
 201. Стивен Фаранд. „Cancellara ready for a showdown at the world championships“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 28 септември 2013 (посет. 17 октомври 2013 г).
 202. Стивен Фаранд. „Tuscany welcomes the Worlds“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 септември 2013 (посет. 17 октомври 2013 г).
 203. Џастин Дејвис. „Мартин победи на Светското хронометарско првенство 2013“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 25 септември 2013 (посет. 3 октомври 2013 г).
 204. 204,0 204,1 204,2 Бери Рајан. „Руј Кошта победи на друмската трка на Светското првенство“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 29 септември 2013 (посет. 17 октомври 2013 г).
 205. VeloNews.com. „Team: Cancellara will attempt hour record in 2014“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 24 декември 2013 (посет. 3 март 2014 г).
 206. Најџел Вин. „Марк Кевендиш и Фабијан Канчелара со настап на Дубаи Тур“, „Cycling Weekly“, IPC Media Ltd., 4 февруари 2014 (посет. 8 март 2014 г).
 207. Cycling News. „Етапа 1 Дубаи Тур: Тејлор Фини го освои хронометарот“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 февруари 2013 (посет. 8 март 2014 г).
 208. Садх О’Ши. „Дубаи Тур: Марсел Кител ја освои завршната етапа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 февруари 2013 (посет. 8 март 2014 г).
 209. Бери Рајан. „Трка околу Катар: Терпстра ја освои првата етапа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 9 февруари 2013 (посет. 8 март 2014 г).
 210. Cycling News. „Трка околу Катар: Хепбарн го освои хронометарот“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 февруари 2013 (посет. 8 март 2014 г).
 211. Бери Рајан. „Трка околу Катар: Демар ја освои шестата етапа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 14 февруари 2013 (посет. 8 март 2014 г).
 212. Cycling News. „Трка околу Оман: Грајпел ја освои првата етапа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 18 февруари 2013 (посет. 8 март 2014 г).
 213. Стивен Фаранд. „Грајпел ја освои последната етапа на Трката околу Оман“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 23 февруари 2013 (посет. 8 март 2014 г).
 214. Startlist: 2014 Strade Bianche“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 6 март 2014 (посет. 7 март 2014 г).
 215. Даниел Бенсон. „Квјатковски победи на Страде Бјанке“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 март 2013 (посет. 8 март 2014 г).
 216. Питер Хајмас. „Контадор победи на Тирено-Адријатико“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 18 март 2014 (посет. 28 март 2014 г).
 217. 217,0 217,1 217,2 Cycling News. „Кристоф победи на Милано-Сан Ремо“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 23 март 2014 (посет. 28 март 2014 г).
 218. 218,0 218,1 218,2 Александер Кристоф го освои влажната и дива завршница на Милано-Сан Ремо“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 23 март 2014 (посет. 27 март 2014 г).
 219. Саган победоносен на Е3 Харелбеке“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 28 март 2014 (посет. 28 март 2014 г).
 220. Ендру Худ. „Cancellara watches for important lessons on unlucky day at E3 Harelbeke“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 28 март 2014 (посет. 28 март 2014 г).
 221. Гент-Вевелгем 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 30 март 2014 (посет. 4 мај 2014 г).
 222. Дегенколб победи на Гент-Вевелгем“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 30 март 2014 (посет. 4 мај 2014 г).
 223. Резултати: Гент-Вевелгем 2014“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 30 март 2014 (посет. 4 мај 2014 г).
 224. 224,0 224,1 224,2 224,3 Cycling News. „Канчелара победи на Трката околу Фландрија 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 6 април 2014 (посет. 4 мај 2014 г).
 225. 225,0 225,1 225,2 225,3 225,4 225,5 225,6 Фабијан Канчелара победи на нерамната Трка околу Фландрија“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 6 април 2014 (посет. 4 мај 2014 г). Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „VN 14 ToF“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 226. Кител победи на Шелдепрејс 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 9 април 2014 (посет. 4 мај 2014 г).
 227. 227,0 227,1 227,2 Брехт Декалуве. „Терпстра победи на Париз-Рубе по индивидуалниот напад“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 април 2014 (посет. 4 мај 2014 г).
 228. Канчелара ќе го прескокне хронометарот на друмските првенства“, „Associated Press“, SportsNet, 4 септември 2014 (посет. 11 септември 2014 г).
 229. Канчелара ја напушти Вуелта а Еспања за да се подготви за светските“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 септември 2014 (посет. 11 септември 2014 г).
 230. Канчелара победи на втората етапа на Трката околу Оман и го преземал водството“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 18 февруари 2015 (посет. 28 март 2015 г).
 231. Стивен Фаранд. „Канчелара го прослави порано неговиот роденден со победата на хронометарот на Тирено-Адријатико“, „Cyclingnews“, Future plc, 18 март 2015 (посет. 28 март 2015 г).
 232. Даниел Бенсон. „Крај на класиците за Канчелара по падот на Е3 Харелбеке“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 март 2015 (посет. 27 март 2015 г).
 233. Dumoulin wins Tour de Suisse time trial opener“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 13 јуни 2015 (посет. 13 јуни 2015 г).
 234. Кларк, Стјуарт. „Geraint Thomas falls just short of Tour de Suisse title as Spilak wins overall“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 21 јуни 2015 (посет. 21 јуни 2015 г).
 235. Декалуве, Брехт. „Cancellara misses Tour de France yellow jersey by six seconds“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 4 јули 2015 (посет. 4 јули 2015 г).
 236. Tour de France: Greipel wins storm-swept stage to Neeltje Jans“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 5 јули 2015 (посет. 5 јули 2015 г).
 237. Cancellara abandons Tour de France after fracturing vertebrae in high-speed crash“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 6 јули 2015 (посет. 6 јули 2015 г).
 238. „Cancellara ruled out of World Championships in Richmond“. cyclingnews.com. Immediate Media Company. конс. 8 март 2016. 
 239. Кларк, Стјуарт. „Fabian Cancellara announces retirement date“. Cycling Weekly. конс. 8 март 2016. 
 240. Фратини, Кирстен. „Cancellara shows early-season form after surprise win in Mallorca“. конс. 8 март 2016. 
 241. „Volta ao Algarve: Cancellara wins stage 3 time trial in Sagres“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. конс. 8 март 2016. 
 242. Вин, Најџел. „Fabian Cancellara wins Strade Bianche for a third time“. Cycling Weekly. конс. 5 март 2016. 
 243. „Cancellara etches his name in Strade Bianche history“. sbs.com.au. конс. 8 март 2016. 
 244. Браун, Грегор. „Cancellara likes his odds in Sanremo lottery“. Velonews.com. конс. 15 март 2016. 
 245. О’Ши, Садб (10 август 2016). „Olympic Games: Cancellara wins gold in men's time trial“. cyclingnews.com. Архивирано од изворникот на 10 август 2016. конс. 10 август 2016. 
 246. „Cancellara Bids Adieu in Japan Cup Criterium“. Cycling News. конс. 28 ноември 2016. 
 247. Фабијан Канчелара (14 јули 2012). „@f_cancellara“. Twitter. конс. 2 април 2013. 
 248. Фабијан Канчелара (14 јули 2012). „@f_cancellara“. Twitter. конс. 2 април 2013. 
 249. Suter's successor“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 9 април 2006 (посет. 10 декември 2016 г).
 250. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име 29 days.
 251. Браун, Грегор. „Cancellara fires to win Sanremo solo“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 22 март 2008 (посет. 10 декември 2016 г).
 252. Браун, Грегор. „Cancellara realises dream with Olympic TT gold“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 август 2008 (посет. 10 декември 2016 г).
 253. Браун, Грегор. „Cancellara motors to win in Vuelta's opening time trial“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 август 2009 (посет. 10 декември 2016 г).
 254. Стоукс, Шејн. „Cancellara rules wet time trial in Valencia, re-takes overall lead“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 септември 2009 (посет. 10 декември 2016 г).
 255. Мур, Ричард. „Cancellara storms to third World time trial title“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 24 септември 2009 (посет. 10 декември 2016 г).
 256. Декалуве, Брехт. „The sun shines for the Swiss champion in Flanders“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 4 април 2010 (посет. 10 декември 2016 г).
 257. Cancellara crowned king of the cobbled Classics“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 април 2010 (посет. 10 декември 2016 г).
 258. Fabian Cancellara beats David Millar to time trial gold“, „BBC Sport“, BBC, 30 септември 2010 (посет. 10 декември 2016 г).
 259. Косинс, Питер. „Cancellara: Winning The Tour Is A Dream Not A Goal“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 јули 2012 (посет. 10 декември 2016 г).
 260. Декалуве, Брехт. „Cancellara wins Tour of Flanders“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 31 март 2013 (посет. 10 декември 2016 г).
 261. Fabian Cancellara digs deep to win Paris-Roubaix“, „Cycling Weekly“, IPC Media, 7 април 2013 (посет. 10 декември 2016 г).
 262. Кери, Том. „Tour of Flanders 2014: Fabian Cancellara powers to win“, „The Daily Telegraph“, Telegraph Media Group, 6 април 2014 (посет. 10 декември 2016 г).
 263. Cancellara etches his name in Strade Bianche history“, „Cycling Central“, SBS, 6 март 2016 (посет. 10 декември 2016 г).
 264. Cancellara wins tenth Swiss TT title“, „VeloUK.net“, WordPress, 24 јуни 2016 (посет. 10 декември 2016 г).
 265. О’Ши, Садб. „Olympic Games: Cancellara wins gold in men's time trial“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 10 август 2016 (посет. 10 декември 2016 г).

Надворешни врскиУреди

Спортски позиции
Претходник
Том Бонен
Победник на Париз-Рубе
2006
Наследник
Стјуарт О’Грејди
Претходник
Оскар Фреир
Победник на Милано-Сан Ремо
2008
Наследник
Марк Кевендиш
Претходник
Стејн Деволдер
Победник на Трката околу Фландрија
2010
Наследник
Ник Нијенс
Претходник
Том Бонен
Победник на Париз-Рубе
2010
Наследник
Јохан Вансумерен
Претходник
Том Бонен
Победник на Трката околу Фландрија
20132014
Наследник
актуелен
Претходник
Том Бонен
Победник на Париз-Рубе
2013
Наследник
Ники Терпстра
  Статијата „Фабијан Канчелара“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).