Велосипедизам на Летните олимписки игри 2016 - хронометар за мажи

Поединечниот хронометар за мажи бил една од осумнаесетте велосипедски дисциплини на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро. Трката започнала и завршила на 10 август на Понтал, мал полуостров во западниот дел на Рио. Трката била освоена од Фабијан Канчелара од Швајцарија.

Кругот Понтал
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2016
Друмски велосипедизам
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Крос-кантри мажи жени
BMX
BMX мажи жени

Фаворити пред трката

уреди

По етапната победа на завршниот хронометар на Тур де Франс 2016, Крис Фрум од Велика Британија бил фаворит за златниот медал.[1] Специјалистите за хронометар, како Швајцарецот Фабијан Канчелара, Германецот Тони Мартин, Том Димулен од Холандија и моменталниот светски хронометарски првак Васил Кириенка од Белорусија биле можни победници.

Патека

уреди

Патеката за машкиот хронометар изнесувала два круга околу полуостровот Понтал во должина од 29,8 километри, со вкупно растојание од 54,5 километри. Почетокот и крајот на трката на патеката бил плоштадот Тим Маја, потоа продолжувал кон кругот Понтал (надесно) стигнувајќи до првото искачување по 9,7 километри и второто искачување на 19,2 километри.[2]

Учесници и резултати

уреди

Ричи Порт од Австралија, Винченцо Нибали од Италија и Ваут Пулс од Холандија требало да настапат, но морале да се повлечат поради повреди како последица на нивните падови на машката друмска трка. Алжир, Венецуела, Колумбија и Нов Зеланд, исто така, не ги искористиле местата за кои се квалификувале. Ден Крејвен од Намибија и Герајнт Томас од Велика Британија биле поканети да ги поканат испразнетите места.[3][4]

Бр.[5] Возач Држава Место Време[6]
5 Фабијан Канчелара   Швајцарија   1:12:15,42
2 Том Димулен   Холандија   1:13:02,83
1 Крис Фрум   Велика Британија   1:13:17,54
13 Џонатан Кастровјехо   Шпанија 4 1:13:21,50
8 Роан Денис   Австралија 5 1:13:25,66
11 Маќеј Боднар   Полска 6 1:14:05,89
9 Нелсон Оливеира   Португалија 7 1:14:15,27
7 Јон Изагире   Шпанија 8 1:14:21,59
16 Герајнт Томас   Велика Британија 9 1:14:52,85
14 Примож Роглич   Словенија 10 1:14:55,16
21 Леополд Кениг   Чешка 11 1:15:23,64
4 Тони Мартин   Германија 12 1:15:33,75
25 Зимон Гешке   Германија 13 1:15:49,88
20 Михал Квјатковски   Полска 14 1:15:55,49
10 Јан Барта   Чешка 15 1:15:56,91
28 Георг Прајдлер   Австрија 16 1:16:02,36
3 Васил Кириенка   Белорусија 17 1:16:05,70
26 Андриј Гривко   Украина 18 1:16:33,24
29 Кристофер Јул-Јенсен   Данска 19 1:16:49,62
19 Тим Веленс   Белгија 20 1:16:49,71
17 Иго Ул   Канада 21 1:17:02,04
6 Тејлор Фини   САД 22 1:17:25,31
24 Брент Букволтер   САД 23 1:17:57,61
23 Андреј Зејц   Казахстан 24 1:18:47,63
12 Канстанцин Сивцов   Белорусија 25 1:18:58,75
30 Едвардо Сепулведа   Аргентина 26 1:19:07,84
22 Дамијано Карузо   Италија 27 1:19:46,53
31 Павел Кочетков   Русија 28 1:20:07,59
27 Алекси Вијермоз   Франција 29 1:20:43,87
18 Едвалд Боасон Хаген   Норвешка 30 1:21:12,35
34 Гадер Мизбани   Иран 31 1:21:39,45
15 Жилијан Алафилип   Франција 32 1:24:39,99
33 Мухсин Лахсаини   Мароко 33 1:25:11,72
35 Ахмет Еркен   Турција 34 1:27:37,41
37 Ден Крејвен   Намибија 35 1:27:47,93
32 Џонатан Монсалве   Венецуела ДНС
36 Јусеф Региги   Алжир ДНС

Наводи

уреди
  1. Вестби, Мет (9 август 2016). „Olympic Cycling: Men's and women's time trials preview“. Sky Sports. Посетено на 10 август 2016.
  2. „Rio 2016 Road Cycling - Men's Time Trial“ (PDF). UCI.ch. Посетено на 21 април 2016.
  3. Абрахам, Ричард (9 август 2016). „Geraint Thomas confirmed for Olympic Games time trial“. Cycling Weekly. Посетено на 9 август 2016.
  4. „Thomas, Craven confirmed for Olympic Games time trial“. Cycling News. 9 август 2016. Посетено на 10 август 2016.
  5. „Rio Olympics time trial start lists“. Velonews. 9 август 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-10. Посетено на 9 август 2016.
  6. „Men's Individual Time Trial - Standings“. Rio2016. 11 август 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-06. Посетено на 11 август 2016.

Надворешни врски

уреди

23°1′49.70″S 43°28′25.21″W / 23.0304722° ЈГШ; 43.4736694° ЗГД / -23.0304722; -43.4736694