Јусеф Региги

алжирски велосипедист

Јусеф Региги (р. 9 јануари 1990) — алжирски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Совар-Натура4Евер.[1]

Јусеф Региги
Региги на Три дена Де Пане 2015
Лични податоци
Цело имеЈусеф Региги
Роден9 јануари 1990 (1990-01-09) (31 г.)
 Алжир
Висина1,72 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСовар-Натура4Евер
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009-2010 Светски велосипедистички центар
Професионални клубови
2011-2012

2013-2017
2018-
Групеман Спортиф Петролир Алжери
МТН Кубека
Совар-Натура4Евер
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Algeria's champion maillot.png Национален друмски првак (2016, 2017)
Последна промена
29 март 2017

Ја започнал својата професионална кариера со африканската екипа МТН Кубека во 2013 година. Негова прва професионална победа била во 2014 година на Трката околу Азербејџан. Следната година ја освоил својата втора професионална победа на етапа на Тур де Лангкави 2015.[2]

ДостигнувањаУреди

2011
Национални друмски првенства
1.   Друмска трка
1.   Друмска трка под 23 години
1. Етапа 3 Трка околу Алжир
1. Етапа 7 Тур ди Фасо
3. Панарапски игри - друмска трка
2012
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1.   Краен пласманТрка околу Азербејџан
1. Етапа 2 Тоскана-Тера де Чиклизме
2013
1. Арапско првенство - друмска трка
1. Етапа 4 Меѓународна велосипедска трка Шарџа
2014
1. Етапа 2 Тур де Шлеф
1. Етапа 3 Трка околу Азербејџан
2015
1.   Краен пласман Тур де Лангкави
1. Етапа 7
2016
Национални првенства
1.   Друмска трка
2. Хронометар
2. Африканско друмско првенство
7. Трофео Плаја де Палма
2017
Национални првенства
1.   Друмска трка
2. Хронометар
1.   Краен пласман Тур де Блида

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2015 2016 2017
  Џиро
  Тур
  Вуелта 134 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Davide Rebellin, 46, signs for Natura4Ever-Sovac team“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 декември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. „Јусеф Региги“. ProCyclingStats. Посетено на 14 март 2015.

Надворешни врскиУреди