Антоан Дишен

канадски велосипедист

Антоан Дишен (француски: Antoine Duchesne; р. 12 септември 1991) — канадски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[3]

Антоан Дишен
Дишен на Тур де Валони 2014
Лични податоци
Цело имеАнтоан Дишен
ПрекарТони Тигарот[1]
Роден12 септември 1991 (1991-09-12) (30 г.)
Сагенеј, Квебек,  Канада
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици[2]
Аматерски клубови
2012 Гарно-Квебекор-Нортон Роус
Професионални клубови
2012
2013
2014-2017
2018-
СпајдерТек-Ц10 (стажант)
Бисел
Тим Јуропкар
ФДЖ
Последна промена
20 јануари 2019

Во мај 2015 година, Дишен му помогнал на колегата Бријан Кокар да ја освои првата етапа на Четири дена Динкерк, особено во завршницата кога имал долги „смени“ во водечката група, поставувајќи го колегата за победа.[4] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015 и за Тур де Франс 2016.[5][6]

ДостигнувањаУреди

2009
1. Национално јуниорско друмско првенство
2012
3. Краен пласман Трка околу Квебек
1. Етапа 1
2013
1. Национално друмско првенство под 23 години
3. Национално друмско првенство
2014
2. Полинорманд
2015
3. Полинорманд
10. Краен пласман Четири дена Динкерк
2016
1.   Планински пласман Париз-Ница
8. Краен пласман Трка околу Алберта
2018
1.   Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 107
  Вуелта 138 127

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Houle et Duchesne au Paris-Roubaix à RDS2“. Réseau des sports (француски). 11 април 2015. Посетено на 12 март 2016.
  2. Мекграт, Енди (15 декември 2015). „Портрет: Антоан Дишен“. Rouleur (magazine). Посетено на 12 март 2016.
  3. „FDJ sign Duchesne“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 26 септември 2017. Посетено на 2 јануари 2018.
  4. Емил Акселгард (6 мај 2015). „In-form Coquard conquers the cobbles in Dunkerque opener“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 6 мај 2015.
  5. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  6. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.

Надворешни врскиУреди