Дамијано Карузо

италијански велосипедист

Дамијано Карузо (италијански: Damiano Caruso; р. 12 октомври 1987) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Бахреин Викториус.[1]

Дамијано Карузо
Карузо на Гран при д’Изберг 2015
Лични податоци
Цело имеДамијано Карузо
Роден12 октомври 1987(1987-10-12)(36 г.)
Рагуза, Сицилија,  Италија
Висина1,78 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Бахреин Викториус
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2005
2007–2009
ГС Берти Аредаменти (јуниор)
ГС Мастромарко
Професионални клубови
2009
2010
2011–2014
2015-2018
2019-
ЛРП Бракес-Фарнезе Вини
Де Роса-Стак Пластик
Ликвигас-Канондејл
Ванти-Груп Гобер
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 ТТТ етапа (2018)
Вуелта а Еспања
1 ТТТ етапа (2017)
Последна промена
11 јануари 2019

Карузо исто така бил италијански првак под 23 години на друмската трка.[2]

Кариера уреди

Роден во Рагуза, Сицилија, Карузо се натпреварувал како професионалец од втората половина на 2009, натпреварувајќи се за ЛРП Бракес-Фарнезе Вини,[3] и екипите Де Роса-Стак Пластик,[4] пред да се придружи на Ликвигас-Канондејл за сезоната 2011.[5][6][7] Во октомври 2011, италијанскиот олимписки комитет побарал Карузо да биде суспендиран од натпреварувањата на две години, иако тоа било ретроактивно од декември 2010, во врска со допинг обвинувањата во 2007.[8] Тој добил ретроактивна едногодишна забрана во февруари 2012, дозволувајќи му да се врати на натпреварувањата, без да биде суспендиран, но сите негови резултати од 2011 му биле поништени.[9] Карузо го држел водството во пласманот за млад возач на Џиро д’Италиjа, откако возачот на Гармин-Баракуда Питер Стетина загубил време на осмата етапа.[10]

Во август 2014 година, Карузо потпишал повеќегодишен договор со екипата БМЦ Рејсинг Тим.[11] На крајот на 2014 година, карузо забележал пласман помеѓу првите десет на Вуелта а Еспања, завршувајќи деветти во генералниот пласман. Во 2015 година, Карузо завршил осми на Џиро д’Италија.[12] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Тур де Франс 2015.[13]

Во август 2018 година, Бахреин-Мерида објавиле дека Карузо ќе им се приклучи во сезоната 2019 на двегодишен договор, главно како помошник на големите трки и предводник на екипата на пократките етапни трки.[14]

Достигнувања уреди

2005
1. Краен пласман Тре Сиклистика Брешана (јуниор)
1. Етапа 2
2007
4. Краен пласман, Џиро дела Тоскана
4. ГП Мадона деле Граци
5. ГП Кјанти Кастело Џикардини ди Попијано
5. Трофео Темпестини Ледо
8. Трофео Џанфранко Бјанкин
9. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2008
1.   Италијанско друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман, Џиро деле Вали
2. Џиро дел Монталбано
3. ГП Кјанти Колине Делза
3. ГП Индустрија Комерсио е Артиџанато
3. ГП Сита ди Салтино
4. Парма-Ла Специја
5. Басано-Монтеграпа
5. ГП Кјанти Кастело Џикардини ди Попијано
6. Џиро дел Канавезе
9. Краен пласман Тур де л’Авенир
9. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2009
1. Краен пласман Џиро деле Песке Нетарине ди Ромања
1. Етапа 5
1. Трофео Комуне ди Кафасе
1. Етапа 2, Џиробио
3. ГП Кјанти Кастело Џикардини ди Попијано
4. Парма-Ла Специја
4. Трофео Банка Пополаре Пива
4. Милано-Рапало
5. Копа Кокоња
7. ГП Претола
8. Пикола Санремо
9. Трофео Марио Занки
9. Фиренца-Емполи
2010
5. Краен пласман Џиро ди Сардења
5. Џиро дел’Апенино
7. Краен пласман Трка Бриксија
7. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
10. Краен пласман Џиро дел Трентино
Поништени резултати од 6 октомври 2010 г. до 5 октомври 2011 г.
2011

4. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
6. ГП Сита ди Камаиоре

2011
7. Јапонски куп
2012
3. Краен пласман Трка околу Британија
8. ГП Мигел Индуран
9. Џиро ди Тоскана
2013
1. Етапа 5 Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1.   Планински пласман Трка околу Пекинг
3. Краен пласман Трка околу Алберта
2014
3. Краен пласман Трка околу Австрија
5. Краен пласман Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
5. Тре Вали Варезине
6. Краен пласман Трка околу Словенија
9. Краен пласман Вуелта а Еспања
2015
1. Етапа 9 (ТТТ) Тур де Франс
8. Краен пласман Џиро д’Италија
9. Класик Јужни Ардени
2016
1.   Планински пласман Вуелта а Андалусија
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
5. Краен пласман Трка на Фјордовите
2017
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
2. Краен пласман Тур де Свис
4. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Тур Ла Прованс
2018
1. Етапа 3 (ТТТ) Тур де Франс
2. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ)
3.   Светско првенство во екипен хронометар
5. Краен пласман Критериум ди Дофине
5. Краен пласман Трка околу Германија

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 24 19 8
  Тур 53 22 11 20
  Вуелта 74 9 109

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

 1. „Bahrain Merida Pro Cycling Team“. Merida Bikes. Merida Industry Co., Ltd. Архивирано од изворникот на 1 јануари 2019. Посетено на 1 јануари 2019.
 2. „The Sicilian Damiano Caruso is the new Italian champion of the Under 23 category“. Settimana Tricolore (италијански). GS Domus. 27 јуни 2008. Архивирано од изворникот на 2012-09-15. Посетено на 14 мај 2012.
 3. Браун, Грегор (1 јули 2009). „ЛПР Брејкс го регрутира Карузо“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 14 мај 2012.
 4. Браун, Грегор (28 октомври 2009). „Де Роза-Стак Пластик го објави составот“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 14 мај 2012.
 5. „Басо и Нибали остануваат со Ликвигас“. Cycling News. Future Publishing Limited. 19 август 2010. Посетено на 14 мај 2012.
 6. „Ликвигас-Канондале потпиша нови шест договори за 2012“. VeloNation. VeloNation LLC. 23 ноември 2011. Посетено на 14 мај 2012.
 7. „Составот за 2012 на Ликвигас“. Cannondale Bicycle Corporation. Dorel Industries. 12 јануари 2012. Посетено на 14 мај 2012.
 8. „КОНИ бара забрана за Дамијано Карузо“. Cycling News. Future Publishing Limited. 28 октомври 2011. Посетено на 14 мај 2012.
 9. „Карузо доби едногодишна ретроактивна суспензија од КОНИ“. Cycling News. Future Publishing Limited. 20 февруари 2012. Посетено на 14 мај 2012.
 10. Мур, Кајл (13 мај 2012). „Liquigas-Cannondale team flexes muscles on stage 8“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 14 мај 2012.
 11. „Трансфери: БМЦ потпиша со Дамијано Карузо“. Cyclingnews.com. 5 август 2014. Посетено на 11 август 2014.
 12. „Резултати - Џиро д'Италија“. Eurosport. Discovery Communications. Посетено на 30 јуни 2015.
 13. „Почетна листа за Тур де Франс 2015“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
 14. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име bahrain.

Надворешни врски уреди