Танел Кангерт

естонски велосипедист

Танел Кангерт (естонски: Tanel Kangert; р. 11 март 1987 во Вендра) — естонски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1] По сезоната 2009 бил отпуштен од неговата екипа, Аг2р-Ла Мондијал, поради повредата на коленото, кое ја довело неговата кариера во прашање.

Танел Кангерт
Кангерт во 2013
Лични податоци
Цело имеТанел Кангерт
Роден11 март 1987(1987-03-11)(37 г.)
Вендра,  Естонија
Висина1,78 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007 Аг2р Превојанс (стажант)
Професионални клубови
2008–2009
2011–2018
2019-
Аг2р-Ла Мондијал
Астана
ЕФ Едукејшн Фирст
Значајни победи
Етапни трки
Трка Абу Даби (2016)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2008, 2010, 2013, 2018)
Национален друмски првак (2012)
Последна промена
4 април 2020

Достигнувања уреди

2005
1. Краен пласман Курс де ла По
3. Краен пласман Лиеж-Ла Глиз
2007
  Друмски првак под 23 години
1. Краен пласман Тур ду Геводан
1. Етапа 3
2. Крајц Брајц
3. Рига Гран при
7. Светско хронометарско првенство
10. Копа Плачи
2008
  Национално хронометарско првенство
2010
  Национално хронометарско првенство
1. Краен пласман Тарту ГП
2. Национално друмско првенство
2011
3. Национално друмско првенство
2012
1.   Национално друмско првенство
1. Етапа 9 Тур де Свис
2. Национално хронометарско првенство
2013
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
5. ГП Кантон Аргау
6. Краен пласман Тур де Свис
9. Краен пласман Трка околу Полска
2014
5. Краен пласман Вуелта а Андалусија
9. Трофео Сера де Трамунтана
2016
1.   Краен пласман Трка Абу Даби
1. Етапа 3
2. Краен пласман Џиро дел Трентино
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 3
1. Етапа 4
6. Вуелта а Мурсија
9. Олимписка друмска трка
2018
1.   Национално хронометарско првенство
  Награда за борбеност на етапа 17 на Тур де Франс
2019
7. Светско хронометарсо првенство
2020
2. Класик Сид-Ардеш
4. Краен пласман Тур ди О Вар
8. Краен пласман Париз-Ница
9. Класик Ла Дром

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 26 13 13 23 СО СО 18
  Тур 20 22 26 16 27
  Вуелта 64 11 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. Бејкон, Елис (1 јануари 2020). „2020 Team Preview: EF Education First“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.

Надворешни врски уреди