Андреј Амадор

костарикански велосипедист

Андреј Амадор Биказакова (шпански: Andrey Amador Bikazakova; р. 29 август 1986 во Сан Хосе) — костарикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Андреј Амадор
Амадор на Тур де Франс 2011
Лични податоци
Цело имеАндреј Амадор Биказакова
Роден29 август 1986(1986-08-29)(37 г.)
Сан Хосе,  Костарика
Висина1,80 м
Маса73 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2005–2006
2006
2007–2008
БКР-Пица Хат-КХС
Виња Мања-Кропу
Лицарте
Професионални клубови
2009– Кес д’Епарњ
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2012)
Последна промена
30 април 2019

Кариера

уреди

Неговата прабаба од таткова страна е Шпанка, додека неговата мајка е Русинка, имигрант која пристигнала во земјата откако го сретнала и се омажила за неговиот татко, Костариканец. Започнал со велосипедизам на возраст од 20 во 2006.[2] Амадор бил избран да го носи знамето за Костарика на церемонијата за отворање на Панамериканските игри 2011.[3] Најголема специјалност на Амадор е искачувањето, но исто така тој е добар спустач. Тој е првиот Костариканец кој некогаш возел на Тур де Франс. Во 2012, Амадор ја освоил планинската етапа 14 на Џиро д’Италија, каде завршил како 29. во генералниот пласман. Во 2013, завршил на осмото место на Тирено-Адријатико.

На Џиро д’Италија 2016, Амадор ја носел розовата маичка по тринаесеттата етапа. Станал првиот Костариканец кој водел на некоја голема трка.[4]

Достигнувања

уреди
2007
1. Етапа 5 Трка околу Навара
2008
1. Пролог Тур де л’Авенир
1. Вуелта ал Бидасоа
2011
4. Вуелта а Ла Риоха
2012
1. Етапа 14 Џиро д’Италија
4. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2013
8. Краен пласман Тирено-Адријатико
10. Гент-Вевелгем
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
6. Краен пласман Трка околу Полска
10. Краен пласман Тур ду От Вар
2015
3.   Светско првенство во екипен хронометар
4. Краен пласман Џиро д’Италија
1.   Екипен пласман Вуелта а Еспања
2016
8. Краен пласман Џиро д’Италија
2017
5. Трофео Сера де Трамунтана
2018
1. Класика Примавера
9. Краен пласман Вуелта а Андалусија

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 41 29 110 4 8 18
  Тур 166 54 87 50
  Вуелта 30 40 93

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 3 јануари 2019.
  2. Ортиз де Гвинеа, Оскар (14 март 2007). „From Costa Rica to Pamplona, to see it snow“. Noticias de Gipuzkoa (шпански). Доностија-Сан Себастијан, Шпанија. Архивирано од изворникот 2007-03-20. Посетено на 2012-05-20.
  3. Andrey Amador sera el abanderado en los Juegos Panamericanos – 2011 Архивирано на 28 март 2012 г. (шпански)
  4. „Giro d'Italia: Andrey Amador takes overall lead as Mikel Nieve wins stage 13“. BBC Sport. Посетено на 20 мај 2016.

Надворешни врски

уреди