Алексејс Сарамотинс

латвиски велосипедист

Алексејс Сарамотинс (латински: Aleksejs Saramotins; р. 8 април 1982 во Рига) — латвиски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Интерпро Сајклинг Академи.

Алексејс Сарамотинс
Сарамотинс на Еурометрол Тур 2014
Лични податоци
Цело имеАлексејс Сарамотинс
Роден8 април 1982 (1982-04-08) (41 г.)
Рига, Латвиска ССР, СССР СССР
Висина1,84 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтерпро Сајклинг Академи
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2005–2008
2009
2010
2011-2012
2013-2016
2017-2018
2019-
Риетуму Банка - Рига
Тим Десигна Кекен
Тим ХТЦ-Колумбија
Кофидис
ИАМ Сајклинг
Бора-Хансгрое
Интерпро Сајклинг Академи
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotLetonia.PNG Национален друмски првак (2005–2007, 2010, 2012–2013, 2015)
MaillotLetonia.PNG Национален хронометарски првак (2017)
Последна промена
19 јануари 2019

Шест пати го освоил националното друмско првенство и ја претставувал својата земја на олимписките игри и светските првенства. Во 2009 година победил на Минстерланд Џиро, додека возел за Тим Десигна Кекен, што довело да се приклучи на Тим ХТЦ-Колумбија во 2010 година.[1][2] Сарамотинс ја напуштил екипата и се приклучил на Кофидис[3] каде останал до крајот на сезоната 2012 и се приклучил на новосоздадената екипа ИАМ Сајклинг за сезоната 2013.[4]

Во октомври 2016 година, тој и колегата Матео Пелуки биле објавени како членови на екипата Бора-Хансгрое за 2017.[5]

Пред да потпише професионален договор, возел и како планински велосипедист.

ДостигнувањаУреди

2004
3. Национално друмско првенство
2005
1.   Национално друмско првенство
2006
1.   Национално друмско првенство
2. Гран при Рига
2. Мајор куп
2007
1.   Национално друмско првенство
1. Етапа 4 Трка околу Хрватска
2. ГП Талин-Тарту
2. Гран при Рига
3. Мајор куп
3. Национално хронометарско првенство
2008
1. Етапа 1 Сиркут де Ардени
1. Етапа 3 Трка околу Словачка
1. Трка Ломбардија
1. СЕБ Тарту ГП
1. Скандинавска отворена друмска трка
2. Тур ди Финистер
3. Гран при Рига
3. Ле Самин
2009
1. Гран при де ла Вил де Лијер
1. Дрејвенкурс Оверејсе
1. Минстерланд Џиро
1. Етапа 3 Ронд де л’Оаз
2. Тарту ГП
2. Дуо Норманд (со Сергеј Фирсанов)
2. Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
2010
1.   Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
1. Гран при д’Изберг
1. Пирита ГП Талин VII Лаури Аус Меморијал
2011
2. Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
2012
1.   Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
2013
1.   Национално друмско првенство
1. Тур ди Ду
2. Национално хронометарско првенство
2. Тур ди Јура
5. Страде Бјанке
9. Полинорманд
2014
1. Етапа 5 (ITT) Вуелта а Бургос
2. Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
2015
1.   Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
2016
2. Национално хронометарско првенство
3. Класика де Алмерија
8. Париз-Рубе
2017
1.   Национално хронометарско првенство

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Grand Tour 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 161
  Тур
  Вуелта 166 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Columbia-HTC recruits Saramotins
  2. Team Columbia-HTC
  3. Philippon, Alexandre (5 јануари 2012). „Teams 2012: Cofidis“. Velochrono.fr (француски). Velochrono. Посетено на 10 јануари 2012.
  4. „IAM Cycling announces 2013 roster“. Cycling News. Future Publishing Limited. 20 септември 2012. Посетено на 24 септември 2012.
  5. „Bora-Hansgrohe finalise 2017 roster with McCarthy, Pelucchi and Saramotins signings“. cyclingnews.com. 14 октомври 2016. Посетено на 14 октомври 2016.

Надворешни врскиУреди