Скот Боуден

австралиски велосипедист

Скот Боуден (англиски: Scott Bowden; р. 4 април 1995) — австралиски планински и друмски велосипедист, кој вози за француската аматерска екипа Бург ан Брес Ен Сиклисм.[1]

Скот Боуден
Лични податоци
Цело имеСкот Боуден
Роден4 април 1995 (1995-04-04) (26 г.)
Австралија Австралија
Висина1,75 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБург ан Брес Ен Сиклисм
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2021– Бург ан Брес Ен Сиклисм
Професионални клубови
2017–2018
2019–2020
ИзоВи Спортс СвисВелнес
Тим БриџЛејн
Последна промена
15 март 2021

Возел на друмската трка на Летните олимписки игри 2016.[2] На игрите настапил и во крос-кантри.[3]

ДостигнувањаУреди

2015
1.   Океанско првенство за крос-кантри под 23 години
2016
1.   Национално првенство за крос-кантри
2017
6. Национално друмско првенство под 23 години
2019
6. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Трка околу Кина II
2021
3. Национално друмско првенство

НаводиУреди

  1. Gachet, Nicolas (5 December 2020). „Un Australien signe en N1“ [An Australian signs in N1]. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 26 February 2021.
  2. „Scott Bowden“. ProCyclingStats. Посетено на 5 август 2016.
  3. „Olympic mountain biker Scott Bowden switching focus to road career“.

Надворешни врскиУреди