< II век III век IV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

238 (CCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 238 година од новата ера, 238. од првиот милениум, 38. од III век и деветта од 230-тите.

238 во разни календари
Грегоријански календар238
CCXXXVIII
Ab urbe condita991
Асирски календар4988
Балиски календар159–160
Бенгалски календар−355
Берберски календар1188
Будистички календар782
Бурмански календар−400
Византиски календар5746–5747
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2934 или 2874
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2935 или 2875
Коптски календар−46 – −45
Етиопски календар230–231
Еврејски календар3998–3999
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера294–295
 - Сачка ера159–160
 - Кали-југа3338–3339
Холоценски календар10238
Ирански календар384 п.п. – 383 п.п.
Исламски календар396 п.х. – 395 п.х.
Јавански календар116–117
Јулијански календар238
CCXXXVIII
Корејски календар2571
Мингуо-календар1674 пред Р. Кина
民前1674年
Нанакшахи−1230
Селевкидски календар549/550 г.г.
Тајландски сончев календар780–781
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
364 или −17 или −789
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
365 или −16 или −788

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5746 и 5747 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4988 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3998 и 3999 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 991.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 238 година се протега во 2874 и 2875, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2934 и 2935 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 781. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 396 и 395 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   238 на Ризницата ?