< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

752 (DCCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 752 година од новата ера, 752. од првиот милениум, 52. од VIII век и трета од 750-тите.

752 во разни календари
Грегоријански календар752
DCCLII
Ab urbe condita1505
Ерменски календар201
ԹՎ ՄԱ
Асирски календар5502
Балиски календар673–674
Бенгалски календар159
Берберски календар1702
Будистички календар1296
Бурмански календар114
Византиски календар6260–6261
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3448 или 3388
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3449 или 3389
Коптски календар468–469
Етиопски календар744–745
Еврејски календар4512–4513
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера808–809
 - Сачка ера673–674
 - Кали-југа3852–3853
Холоценски календар10752
Ирански календар130–131
Исламски календар134–135
Јапонски календарТенпјо-шохо 4
(天平勝宝4年)
Јавански календар646–647
Јулијански календар752
DCCLII
Корејски календар3085
Мингуо-календар1160 пред Р. Кина
民前1160年
Нанакшахи−716
Селевкидски календар1063/1064 г.г.
Тајландски сончев календар1294–1295
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
878 или 497 или −275
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
879 или 498 или −274

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6260 и 6261 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5502 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4512 и 4513 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1505.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 752 година се протега во 3388 и 3389, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3448 и 3449 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1295. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 134 и 135 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   752 на Ризницата ?