Бен Кинг (велосипедист)

американски друмски велосипедист

Бенџамин „Бен“ Кинг (англиски: Benjamin "Ben" King; р. 22 март 1989) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за Хјуман Пауеред Хелт.[1][2] Кинг станал професионалец во 2008 година.[3]

Бен Кинг
Кинг на Трката околу Алберта 2014
Лични податоци
Цело имеБенџамин Кинг
Роден22 март 1989.(1989-03-22)(34 г.)
Норт Гарден, Вирџинија,  САД
Висина1,82 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубХјуман Пауеред Хелт
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачсцецијалист за искачување
помошник
Аматерски клубови
2004–2005
2006–2007
2009
Шарлотсвил Рејсинг Клуб
ХотТјубс Џуниор Дивилопмент
Флај Ви Австралија
Професионални клубови

2008
2009–2010
2011
2012–2013
2014–2016
2017-2020
2021
2022
Кели Бенефит Стратеџис–Медифаст
Хагенс Берман Аксеон
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Гармин-Шарп
Тим Дименжн Дата
Рели Сајклинг
Хјуман Пауеред Хелт
Значајни победи
Голема трка
Вуелта а Еспања
2 поединечни етапи (2018)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2010)
Последна промена
3 ноември 2022

Кариера уреди

Кинг возел за континенталната екипа Кели Бенефит Стратеџис–Медифаст во 2008 година.[4][5] Кинг возел со континенталната екипа Хагенс Берман Аксеон во сезоните 2009 и 2010.[6][7] Во септември 2010 година го освоил националното друмско првенство.[8]

Откако го освоил елитното велосипедско првенство потпишал за Тим РадиоШек за 2011.[8][9] Во 2012, Кинг со неколку други возачи од поранешната екипа Леопард Трек се преместил за да го создадат РадиоШек-Нисан.[10] Во 2013, Кинг го напуштил РадиоШек-Леопард и му се приклучил на Гармин-Шарп за сезоните 2014 и 2015.[11][12]

Во март 2015 година, Кинг ја освоил првата етапа на Критериум Интернасионал.[13][14] Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Вуелта а Еспања 2015.[15]

По сезоната 2016 во која освоил етапа на Трката околу Калифорнија, во септември било потврдено дека Кинг ќе се приклучи на Тим Дименжн Дата за 2017 година со поддршка како предводник и ментор на помладите членови за искачување во екипата.[16]

Во мај 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018, каде завршил на 44. место во генералниот пласман од 149 возачи.[17]

Во август 2018 година ја освоил својата прва етапа на некоја голема трка во неговата кариера на Вуелта а Еспања[18] и тоа го повторил со уште една победа на деветтата етапа. Ја завршил трката на 24. место.

Достигнувања уреди

2007
Национални јуниорски друмски првенства
1.   Хронометар
1.   Друмска трка
2009
3. Национално друмско првенство под 23 години
8. Краен пласман Унивест Гран При
2010
1.   Национално друмско првенство
1.   Национално друмско првенство под 23 години
3. Куп де насионс Вил Сакене
6. Париз-Рубе за младинци
7. Краен пласман Гран при Нејчр Вали
1.   Пласман за млад возач
Панамерикански друмски првенства
9. Хронометар
10. Друмска трка
9. Краен пласман Велосипедски класик Каскад
1.   Пласман за млад возач
2011
1.   Пласман за млад возач Трка околу Пекинг
5. Национално друмско првенство
2013
1. Шенандо 100
1.   Најборбен возач САД Про Сајклинг Челинџ
2014
8. ГП Мигел Индураин
2015
1. Етапа 1 Критериум Интернасионал
2. Национално хронометарско првенство
2016
1. Етапа 2 Трка околу Калифорнија
2018
Вуелта а Еспања
1. Етапа 4
1. Етапа 9
1.   Планински пласман Волта ао Алгарве
5. Национално друмско првенство
2020
8. Класик Фон-Ардеш
2021
1. Етапа 6 Волта а Португал
8. Вуелта а Кастилја и Леон
2022
1.   Планински пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
4. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 44
  Тур 53 62
  Вуелта 75 46 СО 24 38

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

 1. „Rally Cycling“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на January 6, 2021. Посетено на January 6, 2021.
 2. Dreier, Fred (November 19, 2020). „Ben King is headed to Rally Cycling for 2021. Here's why“. VeloNews. Pocket Outdoor Media. Посетено на November 19, 2020.
 3. „Ben King“. Гармин-Шарп. Slipstream Sports LLC. Архивирано од изворникот на January 3, 2017. Посетено на January 27, 2014.
 4. Сузан Вестемајер (15 декември 2011). „Kelly Benefit Strategies/Medifast adds five for 2008“. Cyclingnews.com. Англија: Future plc. Посетено на 2 декември 2014.
 5. Нил Роџерс (2 февруари 2008). „Road Warriors: Kelly Benefit Strategies-Medifast prepares for California debut“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2 декември 2012.
 6. „Trek-Livestrong strengthens in Solvang“. Cyclingnews.com. Future plc. 20 јануари 2010. Посетено на 19 декември 2014.
 7. „Continental team rosters for 2010“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 24 декември 2010. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 19 декември 2014.
 8. 8,0 8,1 Брајан Холкомб (19 септември 2010). „Бен Кинг сам до американската друмска титула и на Трек-Лајвстронг во Гринвил“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2012-09-25. Посетено на 17 јануари 2012.
 9. Sprint Finish (20 август 2012). „Ben King (RadioShack-Nissan-Trek) speaks to us from the USA Pro Challenge“. Cycling Illustrated. Cycling Illustrated, Inc. Архивирано од изворникот на 2013-12-25. Посетено на 17 јануари 2013.
 10. „РадиоШек-Нисан-Трек ги објави возачите за 2012“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 5 декември 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-08. Посетено на 17 јануари 2012.
 11. „Тим Гармин-Шарп го додаде Американецот Бен Кинг“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 12 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-09-17. Посетено на 16 септември 2013.
 12. Најџел Вин (13 септември 2013). „Бен Кинг потпиша за Гармин за 2014“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 16 септември 2013.
 13. „Criterium International stage 1: Ben King wins Cannondale's first race of 2015“. Cyclingnews.com. Future plc. 28 март 2015. Архивирано од изворникот на 2015-03-30. Посетено на 28 март 2015.
 14. „Ben King opens Criterium International with victory“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 28 март 2015. Архивирано од изворникот на 2016-02-08. Посетено на 29 март 2015.
 15. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
 16. О’Ши, Садб (29 септември 2016). „King, Thwaites and Morton join Dimension Data for 2017“. cyclingnews.com. Посетено на 29 септември 2016.
 17. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
 18. „2018 Vuelta a España Stage 4“. velonews. Архивирано од изворникот на 2018-08-29. Посетено на 28 август 2018.

Надворешни врски уреди

Спортски позиции
Претходник
Џорџ Хинкапи
Национален друмски првак
2010
Наследник
Метју Буше