Горан Бреговиќ (српско-хрв. Бреговић, Bregović, р. 22 март 1950) — југословенски музичар и текстописец, член на Бијело дугме, една од најпопуларните рок групи во тогашна Југославија.

Горан Бреговиќ
Животописни податоци
Познат(а) и какоБрега
Роден(а)март 22 1950 (1950-03-22) (73 г.)
ПотеклоСараево, БИХ, СФРЈ
Занимањагитарист, композитор
Инструментигитара, Пејач
Период на активност1969–денес
СоработнициКодекси, Јутро, Бјело Дугме
Мреж. местоwww.goranbregovic.rs

Животопис Уреди

Во 2016 година, Бреговиќ станал витез на Љубичевските коњички игри во Пожаревац.[1]

Музичка кариера Уреди

Бреговиќ бил водач и единствениот постојан член на групата „Бијело дугме“ за целото време на нејзиното постоење. Тој ја напуштил Босна и Херцеговина во текот на војната, а се вратил по нејзиното завршување. [2] По распаѓањето на групата, тој го формирал „Оркестарот за свадби и погреби“ (Orkestar za svadbe i sahrane), а снимал и музика за филмовите на Емир Кустурица.

Наводи Уреди

  1. „Provod s prijateljima“, Story, број 573, 9 септември 2016, стр. 10.
  2. www.klix.ba