< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1118 (MCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1118 година од новата ера, 118. од вториот милениум, 18. од XII век и деветта од 1110-тите.

1118 во разни календари
Грегоријански календар1118
MCXVIII
Ab urbe condita1871
Ерменски календар567
ԹՎ ՇԿԷ
Асирски календар5868
Балиски календар1039–1040
Бенгалски календар525
Берберски календар2068
Будистички календар1662
Бурмански календар480
Византиски календар6626–6627
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3814 или 3754
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3815 или 3755
Коптски календар834–835
Етиопски календар1110–1111
Еврејски календар4878–4879
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1174–1175
 - Сачка ера1039–1040
 - Кали-југа4218–4219
Холоценски календар11118
Игбоански календар118–119
Ирански календар496–497
Исламски календар511–512
Јапонски календарЕјкју 6 / Генеј 1
(元永元年)
Јавански календар1023–1024
Јулијански календар1118
MCXVIII
Корејски календар3451
Мингуо-календар794 пред Р. Кина
民前794年
Нанакшахи−350
Селевкидски календар1429/1430 г.г.
Тајландски сончев календар1660–1661
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1244 или 863 или 91
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1245 или 864 или 92

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6626 и 6627 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5868 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4878 и 4879 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1871.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1118 година се протега во 3754 и 3755, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3814 и 3815 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1661. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 511 и 512 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Папа Паскал II, починал 21 јануари 1118

Надворешни врски

уреди