Адам де ла Ал (француски: Adam de la Halle, роден во околу 1235 во Ремс - починал околу 1287 во Неапол) — француски писател.

Адам де ла Ал
Роден/аРемс, Франција
Починат/а1287
Неапол, Италија
Занимањеписател
ДржавјанствоФранцузин

Биографија уреди

Адам де ла Ал е роден околу 1235 година, во богато буржоаско семејство. Студирал за свештеник, но се откажал, посветувајќи се на книжевното дело. Поради конфликти со локалната власт, тој морал да го напушти својот роден град. Тој починал во периодот помеѓу 1285 и 1288 година во Неапол.

Тоа е познат по две театарски претстави кои сведочат за постоењето на театар со комедија во француската литература на 13 век, како Играта на Робен и Марион.

Надворешни врски уреди