Менорка (каталонски и шпански: Menorca; од латински: Insula Minor, „помал остров“) е еден од Балеарските Острови кои се наоѓаат во Средоземно Море и припаѓаат на Шпанија. Името го доби бидејќи е помал од соседниот остров Мајорка. Има околу 88.000 жители, а највисоката точка изнесува 358 метри. Главен град е Маон.

Менорка
Minorca
Познат и како Menorca
Географија
МестоСредоземно Море
Координати39°58′N 4°05′E / 39.967° СГШ; 4.083° ИГД / 39.967; 4.083
АрхипелагБалеарски Острови
Површина695 км2
Највисоко издигнување358 м
Највисока точкаМонте Торо
Управување
Шпанија
Автономна заедницаБалеарски Острови
ОкругБалеарски Острови
Најголема населбаМаон (pop. 29,321)
Демографија
Население94,383 (1 јануари, 2010)
Густина135,67 /km2 (35.138 /sq mi)

Надворешни врски

уреди