Боденвердер

Боденвердер (германски: Bodenwerder; службено наречен Минхаузенштат Боденвердер) — мал град во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Везер и е најмногу познат како родното место на Барон Минхаузен.

Боденвердер
Поглед на градот со реката Везер
Поглед на градот со реката Везер
Грб на Боденвердер
Боденвердер is located in Германија
Боденвердер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Градоначалник Елке Пердахер (СДП)
Основни податоци
Површина 28,92 км2
Надм. височина 76 м
Население 5.588 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 193 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37619
Повик. бр. 05533
Портал www.bodenwerder.de
Местоположба на градот Боденвердер во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°58′0″N 9°31′0″E / 51.96667° СГШ; 9.51667° ИГД / 51.96667; 9.51667Координати: 51°58′0″N 9°31′0″E / 51.96667° СГШ; 9.51667° ИГД / 51.96667; 9.51667

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Боденвердер-Поле.

ГеографијаУреди

Боденвердер се наоѓа помеѓу градовите Хамелн и Холцминден на реката Везер. Југоисточнот од него се наоѓа ридскиот масив Фоглер. Во близина на градот во Везер се влева реката Лене.

Градски единициУреди

Градот Боденвердер е составен од:

  • Боденвердер
  • Бухаген
  • Кемнаде
  • Линзе
  • Риле

ИсторијаУреди

Боденвердер го добил статусот на град во 1287 година од Хајнрих II фон Хомбург. Постоел важен мост над реката во 1289 година, кој ги поврзувал Хамелн-Падерборн со Ајнбек-Франкфурт. Околу 1340 година владетел на населбата бил Хомборг Бодо, кој го осмислил градот со ѕидини и кули. Од него потекнува името на градот.

Во 1750 година се родил Барон Минхаузен, кој се повлекол тука и ги раскажувал познатите приказни на неговите пријатели. Умрел во 1797 година и е погребан во градот. Неговата куќа била купена од градот во 1935 година и се користи како Градско собрание.

КултураУреди

Наградата „Минхаузен“ за забава се доделува во мај секоја година.

ЗнаменитостиУреди

Музејот Минхаузен и споменикот, како и неговиот грб во манастирската црква во Кемнаде, се познати туристички одредишта. Во градот се наоѓа и готската црква „Св. Никола“. Околу градот се наоѓаат остатоци на средновековните утврдувања.

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди