< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1345 (MCCCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1345 година од новата ера, 345. од вториот милениум, 45. од XIV век и шеста од 1340-тите.

1345 во разни календари
Грегоријански календар1345
MCCCXLV
Ab urbe condita2098
Ерменски календар794
ԹՎ ՉՂԴ
Асирски календар6095
Балиски календар1266–1267
Бенгалски календар752
Берберски календар2295
Будистички календар1889
Бурмански календар707
Византиски календар6853–6854
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4041 или 3981
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4042 или 3982
Коптски календар1061–1062
Етиопски календар1337–1338
Еврејски календар5105–5106
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1401–1402
 - Сачка ера1266–1267
 - Кали-југа4445–4446
Холоценски календар11345
Игбоански календар345–346
Ирански календар723–724
Исламски календар745–746
Јапонски календарКоеј 4 / Џова 1
(貞和元年)
Јавански календар1257–1258
Јулијански календар1345
MCCCXLV
Корејски календар3678
Мингуо-календар567 пред Р. Кина
民前567年
Нанакшахи−123
Тајландски сончев календар1887–1888
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1471 или 1090 или 318
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1472 или 1091 или 319

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6853 и 6854 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6095 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5105 и 5106 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2098.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1345 година се протега во 3981 и 3982, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4041 и 4042 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1888. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 745 и 746 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди