< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1359 (MCCCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1359 година од новата ера, 359. од вториот милениум, 59. од XIV век и последна од 1350-тите.

1359 во разни календари
Грегоријански календар1359
MCCCLIX
Ab urbe condita2112
Ерменски календар808
ԹՎ ՊԸ
Асирски календар6109
Балиски календар1280–1281
Бенгалски календар766
Берберски календар2309
Будистички календар1903
Бурмански календар721
Византиски календар6867–6868
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4055 или 3995
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4056 или 3996
Коптски календар1075–1076
Етиопски календар1351–1352
Еврејски календар5119–5120
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1415–1416
 - Сачка ера1280–1281
 - Кали-југа4459–4460
Холоценски календар11359
Игбоански календар359–360
Ирански календар737–738
Исламски календар760–761
Јапонски календарЕнбун 4
(延文4年)
Јавански календар1271–1272
Јулијански календар1359
MCCCLIX
Корејски календар3692
Мингуо-календар553 пред Р. Кина
民前553年
Нанакшахи−109
Тајландски сончев календар1901–1902
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1485 или 1104 или 332
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1486 или 1105 или 333

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6867 и 6868 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6109 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5119 и 5120 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2112.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1359 година се протега во 3995 и 3996, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4055 и 4056 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1902. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 760 и 761 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди