< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1319 (MCCCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1319 година од новата ера, 319. од вториот милениум, 19. од XIV век и последна од 1310-тите.

1319 во разни календари
Грегоријански календар1319
MCCCXIX
Ab urbe condita2072
Ерменски календар768
ԹՎ ՉԿԸ
Асирски календар6069
Балиски календар1240–1241
Бенгалски календар726
Берберски календар2269
Будистички календар1863
Бурмански календар681
Византиски календар6827–6828
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4015 или 3955
    — до —
己未年 (зем. коза)
4016 или 3956
Коптски календар1035–1036
Етиопски календар1311–1312
Еврејски календар5079–5080
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1375–1376
 - Сачка ера1240–1241
 - Кали-југа4419–4420
Холоценски календар11319
Игбоански календар319–320
Ирански календар697–698
Исламски календар718–719
Јапонски календарБунпо 3 / Гено 1
(元応元年)
Јавански календар1230–1231
Јулијански календар1319
MCCCXIX
Корејски календар3652
Мингуо-календар593 пред Р. Кина
民前593年
Нанакшахи−149
Тајландски сончев календар1861–1862
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1445 или 1064 или 292
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1446 или 1065 или 293

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6827 и 6828 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6069 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5079 и 5080 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2072.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1319 година се протега во 3955 и 3956, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4015 и 4016 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1862. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 718 и 719 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Јован II Добриот

Починале уреди

Надворешни врски уреди