< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1311 (MCCCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1311 година од новата ера, 311. од вториот милениум, 11. од XIV век и втора од 1310-тите.

1311 во разни календари
Грегоријански календар1311
MCCCXI
Ab urbe condita2064
Ерменски календар760
ԹՎ ՉԿ
Асирски календар6061
Балиски календар1232–1233
Бенгалски календар718
Берберски календар2261
Будистички календар1855
Бурмански календар673
Византиски календар6819–6820
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4007 или 3947
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4008 или 3948
Коптски календар1027–1028
Етиопски календар1303–1304
Еврејски календар5071–5072
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1367–1368
 - Сачка ера1232–1233
 - Кали-југа4411–4412
Холоценски календар11311
Игбоански календар311–312
Ирански календар689–690
Исламски календар710–711
Јапонски календарЕнкјо 4 / Очо 1
(応長元年)
Јавански календар1222–1223
Јулијански календар1311
MCCCXI
Корејски календар3644
Мингуо-календар601 пред Р. Кина
民前601年
Нанакшахи−157
Тајландски сончев календар1853–1854
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1437 или 1056 или 284
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1438 или 1057 или 285

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6819 и 6820 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6061 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5071 и 5072 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2064.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1311 година се протега во 3947 и 3948, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4007 и 4008 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1854. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 710 и 711 исламска година.

Настани

уреди
 
Миланското востание

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди