< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1331 (MCCCXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1331. година од новата ера, 331. од вториот милениум, 31. од 14 век и втора од 1330-тите.

1331 г.  во други календари
Грегоријански календар 1331
MCCCXXXI
Ab urbe condita 2084
Асирски календар 6081
Бахајски календар -513–-512
Бенгалски календар 738
Берберски календар 2281
Будистички календар 1875
Бурмански календар 693
Византиски календар 6839–6840
Еврејски календар 5091–5092
Ерменски календар 780
ԹՎ ՉՁ
Етиопски календар 1323-1324
Игбоански календар 331–332
Ирански календар 709–710
Исламски календар 731–732
Јулијански календар 1331    MCCCXXXI
Кинески календар 庚午年月日
(3967/4027)
— до —
辛未年月日
(3968/4028)
Коптски календар 1047–1048
Корејски календар 3664
Календар Мингуо 581 пред РК
民前581年
Селевкидски календар 1642–1643
Тајландски сончев календар 1874
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1387–1388
 - Шака самват 1253–1254
 - Кали југа 4432–4433
Холоценски календар 11331
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6839 и 6840 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6081 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5091 и 5092 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2084.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1331. година се протега во 3967 и 3968, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4027 и 4028 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1874. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 731 и 732 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди