Беатриса (војвотка од Бретања)

Беатриса (25 јуни 124224 март 1275 била принцеза на Англија како ќерка на англискиот крал Хенри III и кралицата Елеонора Прованска.

Беатриса
војвотка од Ричмонд
На позиција1268–1275
СопружникЈован II
ДецаАртур II
Јован, Прв Ерл од Ричмонд
Марија
Бланка
ДинастијаДинастија Плантагенет
ТаткоХенри III
МајкаЕлеонора Прованска