< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1310 (MCCCX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1310 година од новата ера, 310. од вториот милениум, 10. од XIV век и прва од 1310-тите.

1310 во разни календари
Грегоријански календар1310
MCCCX
Ab urbe condita2063
Ерменски календар759
ԹՎ ՉԾԹ
Асирски календар6060
Балиски календар1231–1232
Бенгалски календар717
Берберски календар2260
Будистички календар1854
Бурмански календар672
Византиски календар6818–6819
Кинески календар己酉(зем. петел)
4006 или 3946
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4007 или 3947
Коптски календар1026–1027
Етиопски календар1302–1303
Еврејски календар5070–5071
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1366–1367
 - Сачка ера1231–1232
 - Кали-југа4410–4411
Холоценски календар11310
Игбоански календар310–311
Ирански календар688–689
Исламски календар709–710
Јапонски календарЕнкјо 3
(延慶3年)
Јавански календар1221–1222
Јулијански календар1310
MCCCX
Корејски календар3643
Мингуо-календар602 пред Р. Кина
民前602年
Нанакшахи−158
Тајландски сончев календар1852–1853
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1436 или 1055 или 283
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1437 или 1056 или 284

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6818 и 6819 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6060 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5070 и 5071 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2063.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1310 година се протега во 3946 и 3947, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4006 и 4007 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1853. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 709 и 710 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Биста на Арнолфо ди Камбио во родното Коле ди Вал д'Елса

Надворешни врски

уреди